Web Sitesi Nasıl Kurulur? (WordPress)

Hepimiz bir web sitesi kurma hayaline girmişizdir fakat nasıl yapacağımızı veya işe nereden başlayacağımızı bilmiyor olabiliriz. Fakat artık bunu hayal olmaktan çıkartıp gerçeğe dönüştüreceğiz. Yazımızda nasıl site kuracağınızı baştan sona hiç bilmeyen birinin zorlanmadan anlayacağı bir şekilde anlatacağız. Fakat yapım aşamasına geçmeden önce bu iş için yapacağınız düzeye göre belli bir bütçe ayırmalısınız. Unutmayın güzel işler emek ve sabır ister ayrıca azim de. Hadi “Web Sitesi Nasıl Kurulur?” sorusunun cevabına geçelim.

Web Sitesi Nasıl Kurulur?

1. Alan adı ve hosting

Bir web sitesi kurmak için alan adı (domain) ve hosting (sunucu) almalısınız. Bu tür alan adı ve hosting almak için çeşitli siteler vardır. Örneğin: Godaddy, Hostinger vb.

Web Sitesi Nasıl Kurulur
Alan adları uzantıları

Alan adınızı ve hostinginizi çok iyi seçmelisiniz. Alan adınız kolay ve akılda kalıcı olmalıdır ve genellikle .com uzatısı daha çok tercih edilir. Örneğin www.onlinebilgievi.com gibi. Ayrıca hostinginizi yaptığınız web sitenizin hitap edeceğiniz kitleye ve veriye göre seçmelisiniz. Hostingten kısmak ileride başınızı ağrıtabilir.

Web Sitesi Nasıl Kurulur
Hosting (sunucu)

Hangi hostingi seçmeliyim?

İster web hosting isterseniz de WordPress hosting seçin her iki durumda da web sitenizi WordPress ile kurabilirsiniz. Aralarındaki fark ise adından da anlaşılabileceğine göre WordPress hosting WordPress ile daha çok uyumludur fakat web hosting de hiçbir sıkıntı çıkarmamaktadır. Ayrıca web hostingler WordPress hostinglere göre daha az maliyetlidir.

Alan adı ve hosting seçtikten sonra yapmanız gereken diğer adım kurulumu yapıp WordPress’i yüklemek.

2. Hosting ve WordPress kurulumu

WordPress

Hosting ve alan adı sağlayıcınızdan verilen yönergelere göre kurulum yaptıktan sonra sıra geldi WordPress kurulumunu yapmaya. WordPress’i kurmak için hosting sağlayıcınız üzerinden hostingin Yönet> Uygulamalar adımını izleyerek WordPress’i indirebilirsiniz veya ilk defa hosting aldıysanız site “WordPress yüklemek ister misiniz?” şeklinde bir yazı gösterecektir. WordPress indirilden sonra siteniz varsayılan tema ve ayarlarda gelmektedir. Bundan sonraki işlemler için kurulumdan sonra yapılması gerekenlere bakalım.

3. WordPress kurulumu sonrasında yapılması gerekenler

WordPress’i kurduktan sonra ilk yapmanız gereken şey bir tema seçmek. Tema seçerken size hangi özellikleri sunduğuna dikkat ediniz. Temanız sitenizi oluşturan ana materyeldir. Temanızı seçtikten sonra kurulum ile gelen temaları silin. Bu işlem web sitenizi hızlandıracaktır. Web sitenizi özelleştir kısmından temanızı özelleştirebilirsiniz. Ayrıca eklentiler ile sitenize işlevsellikler katabilirsiniz, sitenizin yanında bazı yüklü eklentiler gelmektedir. Kullanmadığınız eklentileri silmenizi tavsiye ederiz çünkü kullanılmayan eklentiler sitenizi yavaşlatacaktır. Ayrıca siteyi hızlandırmak için çeşitli eklentiler de bulunmaktadır.

Kavramlar:

Alan adı (domain): Sitenizin bağlantı Url’sidir. Örneğin www.onlinebilgievi.com gibi.

Hosting (sunucu): Web sitenizin barındırıldığı ve sitenizin 7/24 açık kalmasını sağlayan depolama birimleridir.

Bu yazımızda “Web Sitesi Nasıl Kurulur?” sorusuna cevap verdik. Artık sizlerde bir web sitesinin nasıl kurulacağını biliyorsunuz.

Eğer bu tür içerikleri beğeniyorsanız bu bağlantıya tıklayarak bu kategorideki diğer içeriklerimize göz atabilirsiniz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir