Telefonunuzun batarya ömrünü uzatacak 5 yöntem

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte hayatımıza giren telefonlar hayatımızın bir parçası haline geldi. Fakat telefonu kullanım süresi arttıkça bataryaların da verimliliği ve bize sunduğu pil ömrü de düşmeye başladı. Bunun önüne geçmek için telefonunuzun batarya ömrünü arttıracak 5 tane dikkat edilmesi gereken önemli hususu sizinle paylaştık.

1. Telefonunuzu uzun süre şarjda bırakmayın

Çoğumuz telefonlarımızı akşam şarja takıp sabah uyandığımızda şarjdan çekiyoruz fakat bu çok yanlıştır. Bu telefonumuzun batarya ömrünün hızlı tükenmesine yol açacaktır. Bunun sebebi ise telefonların bataryalarının şarj yüzdesi %100 olduktan sonra prizde duran telefonun bataryaları ısınmaya başlar ve bu ısınma sonucunda ileride gözle görülür performas kayıpları ortaya çıkacaktır.

2. Şarjda telefon ile uğraşmayın

Telefon ile şarjda oynamak da telefonunuzun batarya ömrünü kısaltacak ve verimliliği düşürecektir. Telefonunuz şarjda iken telefon ile uğraşılırsa ciddi derecede ısınacaktır ve bu ısınma da performans kayıplarına yol açacaktır.

3. Ekran parlaklığını gereksiz yere açmayın

Ekran parlaklığı da diğer unsurlar gibi bataryanızın hızlı tükenmesine yol açacaktır. Bunun önüne geçmek için ortama göre kendiniz ekran parlaklığını ayarlamalısınız veya adaptif parlaklığı aktif etmelisiniz.

4. Kullanmadığınız özellikleri kapatın

Wi-fi, bluetooth, konum, senkronizasyon gibi özellikler sürekli veri alışverişleri yaptıkları için bataryanın hızlı tükenmesine yol açacaktır. Bu yüzden kullanmadığınız zaman bu özellikleri kapatmanız gün içindeki batarya performansını arttıracaktır.

5. Orijinal şarj aleti kullanın

Orijinal şarj aleti kullanmak da diğer maddeler gibi çok önemlidir. Bu sayede telefonunuzun hem sağlığını korumuş olursunuz hem de herhangi bir patlama riskinin önüne geçmiş olursunuz.

Bu bağlantıya tıklayarak teknoloji ile ilgili diğer bilgilere ulaşabilirsiniz.

Telefonunuzun batarya ömrünü uzatacak 5 yöntem” için 4 yorum

 • 26 Nisan 2020 tarihinde, saat 16:37
  Permalink

  Cep telefonu bataryasının ömrünü uzatmak konusunda saydığınız özellikler çok işime yaradı. Keşke önceden bunları bilseydim. Bataryayı değiştirmek zorunda kalmazdım.

  Yanıtla
  • 26 Nisan 2020 tarihinde, saat 16:40
   Permalink

   Yazımızdan faydalandığınıza çok sevindik.

   Yanıtla
 • 9 Mayıs 2020 tarihinde, saat 07:04
  Permalink

  Bu faydalı bilgiler için teşekkür ederim.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir