Telefonun icadı ve tarihsel gelişimi

İnsanoğlu geçmişten beridir birbirleriyle iletişim kurmak için çeşitli yöntemler kullanıyordu. Teknolojinin gelişmesiyle beraber de hayatımıza telefonlar girmeye başladı. Telefonların yaygınlaşmasıyla beraber hem iletişim kolaylaştı hem de çeşitli kolaylıklar meydana geldi. Peki hayatımızı bu denli etkileyen telefonun icadını ve tarihsel gelişimini merak ediyor musunuz? Öncelikle telefonu icat eden kişi ile başlayalım. Sonra da telefonun tarihsel gelişimine bakalım.

Telefonu kim icat etti?

Alexander Graham Bell

Annesi işitme engelli olan Alexander Graham Bell işitme sorununu gidermek için çeşitli çalışmalarda bulundu. Bu çalışmalarında işitme engeli için pek bir sonuç alamamışsada yaptığı çalışmalar sayesinde 1875 yılında arkadaşı Thomas Watson ile çalışarak telefonu icat ettiler ve 1876 yılında ise telefonun pantentini aldılar. Bu olay ile birlikte çağımızın vazgeçilmezi olan telefonlar yavaş yavaş insanoğlunun hayatına girmeye başladı.
Telefonun icat edilmesinden sonra telefon geliştirilmeye başlandı.

Telefonun gelişim süreci

1. Ahizeli telefonlar

Ahizeli telefon

Ahizeli telefonların ortaya çıkmasıyla birlikte konuşma ve dinleme özellikleri telefonlara gelmeye başlamıştır. Bu sayede hem karşı tarafın sesi duyulmaya başlanmış hem de karşıya ses iletilmiştir.

2. Çevirmeli telefonlar

Çevirmeli telefon

Ahizeli telefonlardan sonra geliştirilen çevirmeli telefonlar uzunca bir dönem sevilerek geniş bir alanda kullanılmıştır.

3. Tuşlamalı telefonlar

Tuşlamalı telefon

Günümüzde halen daha kullanılmaya devam eden tuşlamalı telefonlar dönemine göre çok popülerlerdi. Ayrıca önceki telefonlara göre tasarımı çok daha iyidi.

4. Ankesörlü telefonlar

Ankesörlü telefon

Ankesörlü telefonlar ile iletişim daha daha kolaylaşmaya başlamış ve kurumsal açıdan da çokça kullanılmıştır. Ayrıca zamanında telekom şirketleri tarafından da sıkça kullanılmıştır ve halen de kullanılmaya devam etmektedir.

5. Telsiz telefonlar

Telsiz telefon

Teknolojinin gelişmesiyle beraber telsiz telefonlar icat edilmiş ve telefonlar da küçülmeye başlamış hem kompakt hem de ergonomik hale gelmeye başlamıştır.

6. Cep telefonları

Cep telefonu

Cep telefonları ile telefonun popülerliği giderek artmış ve diğer telefonlara nazaran küçük ve işlevsel olmasıyla çokça kullanılmıştır. Ayrıca cep telefonları sayesinde günümüzdeki akıllı telefonların önü açılmıştır.

7. Akıllı telefonlar

Akıllı telefon

Akıllı telefon dönemi günümüz çağında kullanılan ve telefonların popülerliğinin zirve noktaya çıktığı dönemdir. Akıllı telefonlar sayesinde telefonların asıl amacı olan iletişim dışında kullanıcıların günlük haytını kolaylaştıracak özellikler de akıllı telefonlar ile gelmiştir. Bu sayede zamandan da tasarruf edilmiştir.

Bu bağlantıya tıklayarak bu kategorideki diğer yazılarımıza ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir