SEO Nedir ve Nasıl Yapılır?

Çoğumuz site kurmak için heves etmişizdir ve kurmaya başlamışızdır. Ama durun, bir şey eksik, ne mi? Tabiki de ziyaretçi. Sitenizi kurdunuz fakat ziyaretçi sayınız çok düşükse bu sorunu çözmenin yolu SEO’dur. SEO’nun tanımına geçmeden önce size arama motorlarının çalışma prensibinden bahsedelim. Bu sayede SEO kavramını çok daha iyi anlayacaksınız. Hadi gelin arama motorlarının çalışma prensibine bakalım.

Arama Motorlarının Çalışma Prensibi

Arama Motoru Naasıl Çalışır
Arama Motoru

Arama motorları denince akla ilk Google geliyor elbette fakat dünya üzerinde çokça arama motoru bulunmaktadır. Peki herhangi bir bilgiyi arama kısmına yazdığınızda bu sonuçların neye göre ve nasıl karşınıza çıktığını merak ediyor musunuz?

Arama motorları kendilerine özel yazılımları barındırır ve bu yazılımlar sanılandan çok daha fazla iş yapmaktadır. Örneğin şu an da okumakta olduğunuz yazı Google’ın yazılımı tarafından analiz edilerek belli kriterler sonucu Google veri tabanında yerini aldı. Hadi şimdi de bu kriterlerin en önemlilerinden birkaç tanesine bakalım.

 • İçerik özgünlüğü
 • Yazı kalitesi (Uzun fakat akıcı ve görseller ile doldurulmuş yazılar)
 • Anahtar kelime kalitesi ve çeşitliliği

İşte arama motorlarında yazılar bu kriterlere göre veri tabanlarına depolanıyor. Veri tabanında depolanan bilgiler de belirtilen kriterlerden geçerek veya kalarak sayfa başlarında veya arka sayfalarda kalıyor.

Peki SEO Nedir?

SEO Nedir
SEO

Arama motorlarının nasıl çalıştığını öğrendik. İşte bu arama motorlarında bahsettiğimiz kriterleri yapmak SEO (Search Engine Optimization / Arama Motoru Optimizasyonu) ile oluyor. Yani isminden de anlayacağınız üzere sizin sitenizi, yazılarınızı veya ürünlerinizi üst sayfalara çıkmasını sağlayan ve bu sayede sitenize trafik sağlayan ana kavram SEO’dur.

SEO Neden Önemlidir?

Aslında bundan önceki kısımları okuduğunuzda da az çok SEO’nun neden önemli olduğunu öğrenmişsinizdir fakat şimdi daha detaylı açıklayalım. SEO’nun yapılmadığı taktirde sitenizin öne çıkmadığını zaten önceki kısımlardan biliyordunuz fakat olumsuz yanlar sadece bunun ile kalmıyor. Ayrıca yaşanan ziyaretçi sayısındaki düşüş sizleri de etkiliyor. Buna verilebilecek en iyi örnekler: azalan ziyaretçi sayısı ile yazı yazmak istememeniz, yazı yazarken kendinizi verememeniz hatta verdiğiniz emeklerin boşa gittiğini bile düşünmeniz bu örneklerden sadece birkaçı. Yani anlayacağınız SEO çok yönlü olarak hem sizin hem de siteniz için çok önemli bir kriterdir.

Ayrıca SEO çeşitleri de 3’e ayrılır, bunlar:

 • Teknik SEO
 • Site İçi SEO
 • Site Dışı SEO

Hadi şimdi de bu üç SEO çeşidine bakalım ve daha sonrada merak edilen “SEO Nasıl Yapılır?” sorusuna cevap verelim.

SEO Çeşitleri

1. Teknik SEO
Teknik SEO
Teknik SEO

Sitenin arama motorlarına indexlenmesi (sayfanın / sitenin veri tabanına eklenmesi), sitemap (site haritası) konuları ve robots.txt dosyaları teknik SEO’nun içine girmektedir. Bu kısımlar genllikle sitenin arka planında kalmaktadır fakat çok önemlidir. Bu kavramı bir binanın temeline de benzetebilirsiniz.

2. Site İçi SEO
Site İçi SEO
Site İçi SEO

En can alıcı ve bizim de çokça sıkıntı çektiğimiz kısım buradır. Daha önceden bahsettiğimiz anahtar kelime ekleme, içerik kalitesi, içerik özgünlüğü kavramları buranın içerisine girmektedir ve site için yapılan en büyük hatalar burdan yapılmaktadır. Ayrıca içerik üreticileri de en çok bu kısımda zorlanmaktadır.

3. Site Dışı SEO
Site Dışı SEO
Site Dışı SEO

En az diğer SEO çeşitleri kadar önemli olan ve internet sitesine gelen kitleyi sağlayan bir kriterdir. Bu kısıma genellikle backlink kavramı girmektedir. Ayrıca tanıtım yazıları ve reklamlar da bu kısıma girmektedir.

Şimdi de hepinizin merak ettiği noktaya geldik. Buraya kadar neyin ne olduğunu öğrendiniz. Şimdi de bu anlattıklarımızın nasıl gerçekleştirileceğini öğreneceksiniz.

SEO Nasıl Yapılır?

1. Adım: Sitenizi Arama Motorlarına Ekleyin
Siteyi Arama Motoruna Ekleme
Sitenizi Arama Motoruna Ekleyin

Unutmayınki Google, Yandex, Bing gibi arama motorları sitenizi birden bulamaz. Önceliklere sitenizi arama motorlarına ekleyerek onları kendinizden haberdar etmelisiniz. Aşağıdaki linklere tıklayarak bu üç arama motorlarının site ekleme bölümlerine ulaşabilirsiniz.

 1. Google Search Console
 2. Yandex Webmaster
 3. Bing Webmaster Tools
2. Adım: Robots.txt Dosyası Oluşturun
Robots txt Dosyası Oluşturma
Robots.txt Dosyası Oluşturun

Google veya diğer arama motorlarının yazılımları bir siteyi taramadan önce onlara kılavuzluk eden robots.txt dosyasını okurlar. Bu sayede web sitesi taraması yaparken neyi yapıp yapmayacaklarını ve sitenin haritasının (sitemap) ne olduğunu öğrenirler.

3. Adım: Site Haritanızı (Sitemap) Oluşturun
Sitemap Oluşturma
Site Haritanızı (Sitemap) Oluşturun

Site haritasına geçmeden önce bu anlattıklarımın kafanızda daha iyi canlanması için buradan bizim site haritamızı inceleyebilirsiniz. Şimdi de gelelim site haritasının (sitemap) ne olduğuna. Daha önceden Google yazılımından bahsetmiştik. Bu yazılım sitenizdeki içeriklerin taramasını yaparken kısayoldan site haritanıza bakar. Çünkü bu dosyalarda sitenizin hangi dosyalarının arama motorlarında görüneceği yazar ve bunlara göre içerikleriniz hızlıca taranarak veri tabanına kaydedilir.

4. Adım: Sitenizi Hızlı Tutun
Site Hızlandırma
Sitenizi Hızlı Tutun

Arama motorlarının en çok önem verdikleri konulardan biri de hızdır. Çünkü kullanıcılar yavaş sitelere girmek istemeyecektir ve bu yüzden de arama motorları her zaman en üst sıralara hızlı siteleri çıkaracktır.

5. Adım: Anahtar Kelimenizi Belirleyin
Siteye Anahtar Kelime Ekleme
Anahtar Kelimenizi Belirleyin

Kendinize bir site kurduğunuzda kilit noktalardan biri de anahtar kelimedir. Çünkü kullanıcılar sizi bu anahtar kelimeler üzerinden bulacak ve sitenizi ziyaret edeceklerdir. Anahtar kelimesi olmayan bir site bir türlü kullanıcılar tarafından bulunamaz yani içerikleriniz birilerine ulaşamaz. Bu yüzden yapmanız gereken sitenize uygun anahtar kelimeler bulmak ve bunları sayfa içlerinde, yazı içlerinde, menülerde, footer alanlarında (sitenin en altındaki bölüm) kullanmalısınız. Bu sayede arama motorları sitenizin hangi amaç için hizmet verdiğinizi öğrenecek ve kullanıcılara buna göre yapılan aramalarda gösterecektir.

6. Adım: İçeriklerinizi Kaliteli Bir Şekilde Oluşturun
Blog Yazma
İçeriklerinizi Kaliteli Bir Şekilde Oluşturun
SEO’nun en calıcı noktalarından biri olan içerik kalitesi için yapmanız gerekenler bunlar:
 • Anahtar kelime yerleşimini iyi yapmalısınız. (Örneğin yazı içinde kaç kere kullanacağınız, nerede kullanacağınız gibi)
 • Yazınızı uzun ve bol bol resim içerikli tutun. (Bu madde hem kullanıcılar için hem de arama motorları tarafından çok önemlidir. Çünkü arama motorları bu sayede işinize önem verdiğinizi ve çaba sarf ettiğinizi anlarlar.)
7. Adım: İçeriklerinizi Birbirine Bağlayın
Yazı İçi Link Verme
İçeriklerinizi Birbirine Bağlayın

Bu adım her ne kadar da biraz es geçilsede aslında çokça önemlidir. Örneğin bu yazıyı okuyan kullanıcılar bu yazı ile alakalı şeyleri de okumak isteyecektir. Ayrıca bu özellik sadece kullanıcılar için değil aynı zamanda arama motorları için de geçerlidir. Çünkü arama motorları yazılımları site içerisindeki tüm bağlantıları tek tek gezer ve buna göre sitenizin analiz edilmesi kolaylaşır.

8. Adım: Backlink Yapın
Backlink Yapma
Backlink Yapın

Bu maddeyi söylemeden önce sizi uyarmak istiyoruz. Öncelikle backlink ciddi bir iştir ve yanlış yapımlarda arama motorları tarafından sayfalardan çıkarılabilirsiniz fakat doğru yapılan backlinler çok büyük bir fayda sağlamaktadır. Hem siteniz farklı siterce tanıtılmış olur hem de arama motorları sizlere değer verir ve içeriklerinizi üst sıralara çıkartır.

9. Adım: Sitenizin Tanıtımını Yapın
Site Tanıtımı Yapma
Sitenizin Tanıtımını Yapın

Sitenizin tanıtımını yapmak da etkili bir yoldur fakat bu yol diğer maddelerin yanında biraz zayıf kalmaktadır. Fakat fazla kişiye ulaşmayı başarırsanız arama motorları üzerinde yükselme şansınız da aynı oranda artar.

SEO Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

SEO Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir
SEO Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir

Buraya kadar SEO hakkında pek çok şey öğrendik. Peki SEO ayarlamalarındaki yapmamız gerekenler ve yapmamamız gerekenler nelerdir?

 • İçeriğinizi gereksiz sözcüklerle doldurmayın. (İçerik oluştururken yapılan en büyük hatalardan biri de yazıyı uzatmak için gereksiz yani konunun dışına saptıracak kelimeler kullanmaktır.)
 • Ana başlıkta, ara başlıklarda ve metin içerisinde anahtar sözcük kullanmaya önem verin fakat bunu abartmayın. Örneğin 1000 kelimelik bir yazıda 20 tane anahtar kelime kullanmak idealdir.
 • Yazılar arası bağlantı verirken kullanıcıyı sıkmadan alakalı bağlantılar verin.
 • İçerik oluştururken kullandığınız resimleri yüklemeden önce optimize edin bu sayede yazınız daha hızlı açılacaktır.
 • Etiketlerin, yazarların ve tarih arşivlerinin indexlenmesini (sayfanın / sitenin veri tabanına eklenmesi) engelleyin. (Bu tür içerikleriniz genelikle arama motorlarında çıkabilmektedir fakat bunlar gereksizdir. Kısaca size şöyle bir örnek üzerinden anlatalım:
Yanlış İndexleme Örneği

Örneğin yukarıdaki fotoğrafta sitemizin iki linkini de Google üzerinden görebiliyoruz fakat üstteki “Ekin, Author at Onlinebilgievi” bağlantısı kullanıcılar için pek de ilgi çekici değil. Yani bunun gibi bağlantıların arama motorlarında çıkmasının hiçbir yararı yok. Fakat alttaki bağlantıya baktığımız zaman üstteki bağlantıya göre daha ilgi çekici durmakta.

Kavramlar:

Anahtar Kelime: İçeriğinizin hangi arama sonucu ile çıkacağı ve yazınızın ne ile alakalı olduğunu açıklayan kilit kelimeye denir.

Site Haritası (Sitemap): Arama motorlarının veri tabanlarına ekledikleri içeriklerinizi gösteren belgeye denir.

Robots.txt Dosyası: Arama motorları yazılımlarının sitenize ilk girdiği zaman baktığı ve buradan hangi dosyaları okuyup veri tabanlarına ekleyeceklerini söyleyen ve aynı kılavuz işlevi gören belgeye denir.

Backlink: Bir sitenin kendi içeriğinde verdiği dış bağlantılara backlink denir. Backlink her iki taraf için de yapılabilir, yani karşı tarftan sitenize veya sitenizden karşı tarafa doğru gerçekleşebilir.

Örneğin “1. Adım: Sitenizi Arama Motorlarına Ekleyin” bölümünde sitemizden dışarıya 3 adet backlink verdik.

Ek Bilgi:

Google içeriklerini test etme amacıyla bazen üst sıralara çıkarır ve ne kadar kitle çekeceğinizi analiz eder. Bu yüzden içerik oluşturmaya çok önem verin ve bu fırsatı kaçırmayın.

Ayrıca herhangi bir siteden alınan yazıyı kısmi bir şekilde değiştirerek yayınlamak da sizi SEO açısından olumsuz etkileyecektir. O yüzden her zaman kopya içerikten uzak durun ve özgün olun.

Araştırmalara göre kullanıcılar 4 saniye üstünde açılan sayfalardan çıkma eğilimi gösteriyor.

Bu türden diğer içeriklerimize göz atmak için bu bağlantıya tıklayarak diğer yazılarımıza ulaşabilirsiniz.

SEO Nedir ve Nasıl Yapılır?” için 2 yorum

 • 15 Mayıs 2020 tarihinde, saat 18:03
  Permalink

  Web sitesi kuranlar için gayet açıklayıcı bir yazı olmuş.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir