Programlama Dili Nedir?

Eğer teknolojik aletler ile aranız iyiyse programlama dilini duymuşsunuzdur. Peki programlama dili nedir?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte hayatımıza cep telefonları, bilgisayarlar, telefonlar ve daha sayamadığımız birçok cihaz girdi. İşte bu hayatımıza giren cihazların da aynı insan beyni gibi çalışabilmesi için de programlama dilleri geliştirildi. Yani teknolojik aletlerin herhangi bir şeyi yapabilmesi için gerekli sistematik bilgilerin belli bir düzen ve kendine has yapısıyla oluşturulmasını sağlayan kavram programlama dilidir.

Artık programlama dilinin ne olduğunu biliyoruz. Şimdi dünya çapındaki en popüler programlama dillerinden bazılarını öğrenelim.

Programlama Dili Çeşitleri

1. Python

Python Programlama Dili
Python

Guido Van Rossum tarafından geliştirilen nesne yönelimli bir programlama dilidir. En popüler programlama dillerinden bili olan Python günümüzde birçok sektörde kullanılmaktadır.

2. JavaScript

Javascript Programlama Dili
JavaScript

Brendan Eich tarafından geliştirilen ve genellikle web sitesi yapımında kullanılan programlama dilidir. Bunun yanında oyun sektöründe de kullanılmaktadır. Sitemizde de bolca kullanılmıştır.

3. Php

Php Programlama Dili
Php

Rasmus Lerdorf tarafından geliştirilen ve web sitesi oluşturma da çokça kullanılan programlama dilidir. Bu program dili 1995 yılında çıkmış olsa da günümüzde çok popüler bir programlama dilidir. Bunun yanında sitemizde en çok kullandığımız programlama dili de Php’dir.

4. C

C Programlama Dili
C programlama dili

Ken Thompson ve Dennis Ritchie tarafından geliştirilen programlama dili 1972 yılında geliştirilmiştir. C ailesinin diğer üyelerine karşın biraz daha etki alanı dardır.

5. C++

C++ Kodlama Dili
C++

Bjarne Troustrup tarafından geliştirilen programlama dili günümüzde kullanılan birçok oyun motorunun (Unreal Engine 4 gibi) programlanmasında kullanılmıştır.

6. C#

C# Kodlama Dili
C#

C ailesinin en kapsamlı dillerinden biridir ve öğrenilmesi c++’ya göre daha kolay olan programlama dili Microsoft tarafından geliştirilmiştir. Ayrıca C++ gibi C# de oyun yapımında kullanılmaktadır.

Kavramlar

Oyun Motoru: Oyun yapımında yapımcılara hız kazandırmak için yapılmış oyun yapımı için hazır bulunan kodların bulunduğu uygulamadır.

Ek Bilgi

Biçimlendirme Dilleri

1. Html

Html Programlama Dili
Html

Tim Berners Lee tarafından geliştirilen ve 1993 yılında piyasaya çıkan biçimlendirme dilidir. Web sitesi oluşturma da Php gibi çokça kullanılmaktadır. Php’ye göre de daha basittir. Ayrıca tarayıcıların da anladığı diller arasındadır. Yani Php ile kodlanmış bir siteniz varsa tarayıcılar bu kodları Html’ye dönüştürür. Buna ek olarak bu dil genellikle programlama dilleri ile karıştırılır.

2. Css

Css

Web sitesi oluşturma da en çok kullanılan biçimlendirme dillerinden biri olan CSS tasarım ile alakalıdır. Yani kullanıcılar siteye girdiği zaman sitenin görüntüsü CSS ile oluşturulur. Bu özelliği ile belki de kullanıcılar için en önemli biçimlendirme dillerinden biri olabilir. Ayrıca CSS de bir programlama dili olarak karıştırılmaktadır.

Aşağıdaki iki resim ile CSS’in önemini öğrenebilirsiniz.

Burada bahsettiğimiz bazı programlama ve biçimlendirme dillerini (Html, css, javascript gibi) tarayıcınızda herhangi bir siteye giderek boş bir alanda sağ tuşa tıklayıp ögeyi incele diyerek ulaşabilirsiniz.

Ayrıca şu an da bulunduğunuz site de Html, CSS, Php, JavaScript gibi kodlama ve biçimlendirme dilleriyle oluşturuldu.

Bu yazımızda programlama dilini ve çeşitlerini öğrendik. Bunun gibi yazılarımıza ulaşmak için bu bağlantıya tıklayarak bu kategorideki diğer yazılarımıza kolay bir şekilde göz atabilirsiniz.

Programlama Dili Nedir?” için 2 yorum

  • 22 Mayıs 2020 tarihinde, saat 16:35
    Permalink

    Bir kaç yıl önce web tasarımı kursunda site kurulumu işlemlerinde epey kendimi geliştirmiştim fakat kullanılmayınca unutuluyor. Ama ilgilenenler için çok keyifli bir iş.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir