Oyun Nasıl Yapılır?

Oyun oynamayı çok mu seviyorsunuz. Eminim en az bir kez oyun yapma fikri aklınıza gelmiştir. Size bu yazımızda oyun yapımının bir rehberini hazırladık. Bu rehber sayesinde neyin yapılması gerektiğini öğrenecek ve bu adımları takip ederek kendi oyununuzu yapacaksınız. Ama unutmayınki bu iş hiç de kolay değil. Çok ciddi bir emek istemektedir. Hadi şimdi de asıl sorumuza gelelim. “Oyun Nasıl Yapılır?”

Oyun Nasıl Yapılır?

“Öncelikle sorulması gereken ilk soru programlama dili (c++ ve c# gibi) biliyor musunuzdur?” Zaten insanları en çok korkutan soru da budur ve bunun yüzünden oyun yapımından vazgeçilmektedir. Fakat endişelenmeyin. Asıl kendinize ilk sormanız gereken ben bu işi yapabilecek miyim? Ayrıca her ne olursa olsun pes etmeyeceğinize dair kendinize söz vermelisiniz. Bu adımlardan eminseniz oyun yapmak için acele etmeyin. Önce oyununuzun yapısı hakkında düşünün ve kendinize bir yol haritası çıkarın. Kendinize bu soruları sorun:

  • Oyunun konusu ne olacak?
  • Oyun kimlere hitap edecek?
  • Hangi platform için oyun yapacağım? (Mobil, bilgisayar, konsol)

Bu iş için kesin karar verikten ve kendinize bir yol haritası çıkardıktan sonra klasik sorumuza gelebiliriz. “Programlama dili (c++ ve c# gibi) biliyor musunuz?” Eğer biliyorsanız oyun motorlarını rahatlıkla kullanabilirsiniz. Eğer bilmiyorsanız da endişelenmeyin. Ama öncelikle oyun motorunun ne olduğunu öğrenelim.

Oyun Motoru Nedir?

Oyun yapımını kolaylaştıran, yapımcılara kullanması için hazır bloklar veren programlara oyun motoru denir. Oyun motorları çok önemli bir husustur. Bunu anlamanız için size bir örnek üzerinden anlatalım. Örneğin yaptığınız oyunda sahneye obje eklerken bu işlemleri programlama dilleri üzerinden yaparsınız ve yaptığınız işleri canlı olarak göremezsiniz. Yani bir taşı yerleştirmek için sürekli deneme yanılma yolları yapmalısınız bu da sürekli oyunu açıp kapatmanız anlamına gelmektedir. Bunlar hayli zordur ve zaman alıcıdır. İşte oyun motorları da bu noktaya devreye giriyor ve sizi bu zahmetten kurtarıyor. Oyun motorlarının özellikleri sadece bunlar ile kısıtlı değildir. Çokça fazladır fakat bunları burada anlatmak mümkün değildir.

Oyun motorunun ne olduğunu öğrendik. Şimdi de hangi oyun motorunu kullanağınızı seçmelisiniz. Burada en popüler 2 adet oyun motorundan sizlere bahsedeceğiz. Bunlar Unreal Engine ve Unity. Şimdi de size en uygun oyun motorunun ne olduğuna karar verelim.

1.) Unreal Engine

Oyun yapmak isteyenlerin ve kodlama bilgisi olmayanların ilk durağı olan Unreal Engine sıfırdan başlayacaklar için çok büyük bir nimettir. Peki bu nasıl oluyor? Cevabı aslında çok basit. Program sizlere iki adet seçenek sunuyor. Bunlar:

Blueprints: Görsel bir programlama şeklidir ve c++ programlama dilinin görsel olarak dönüşümüdür. C++ bilmeyenler için ve yeni başlayanlar için çok büyük kolaylık sağlamaktadır. Fakat bunun öğrenilmesi için de epey emek vermelisiniz. Ama C++ diline göre çok daha kolaydır. Yeni başlayanlar için ilk önerdiğimiz seçenek budur.

Blueprints
Blueprints (Temsili)

C++: Unreal Engine diğer oyun motorları gibi programlama dili ile oyun yapımını da destekliyor. Eğer programlama dili bilmiyorsanız bunu önermiyoruz.

Oyun Nasıl Yapılır
C++ (Temsili)
2.) Unity:

Adını belki de sıkça duymuşsunuzdur. En büyük oyun motorlarından olan Unity her ne kadar iyi de olsa yeni başlayanlar için pek de uygun değilidr. Çünkü Unity kullanmak için programlama dili bilmelisiniz. Ayrıca Unity de programlama dili olarak C# desteklemektedir. Yani görsel bir programlama bulunmaktadır. Fakat avantajları da yok değil. Oyun motorunun boyutu Unreal Engine’e göre çok daha küçüktür ve internet ortamında daha fazla kaynağı vardır.

Artık kendinize bir oyun motoru da seçtiğinize göre geriye en önemli adımlar kalıyor. Bunlar:

  • Kullanacağınız oyun motorunu öğrenin.
  • Oyununuzun algoritması için tercih ettiğiniz oyun motoruna göre programlama dilini öğrenin veya blueprints öğrenin.

Tabiki oyun yapmak sadece bunlarla kalmıyor ayrıca oyununuza materyel de tasarlamalısınız. Materyel tasarlayabileceğiniz popüler programlar:

  • Blender
  • 3Ds Max
  • Maya

Bu programlarında kullanımını öğrenmelisiniz. Ayrıca karakterinizi oluşturmak için de belli programlar kullanmalısınız. Bu programların en başında da kolay olması ile ön plana çıkan Adobe Fuse CC gelmektedir.

Artık bir oyun yapmak için hangi adımları izleyeceğinizi biliyorsunuz. Bu adımları uygulayarak siz de kendi oyununuzu yapabilirsiniz.

Ayrıca Unreal Engine Blueprints dersleri almak istiyorsanız bu bağlantıya tıklayarak detaylı bir eğitim serisine ulaşabilirsiniz.

Bu yazımızda “Oyun Nasıl Yapılır?” sorusunu yanıtladık. Bu tür yazılarımızı seviyorsanız bu bağlantıya tıklayarak bunun gibi daha çok yazıya ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir