Bilgisayar Parçaları ve Görevleri

Bu yazımızda “Bilgisayar Parçaları ve Görevleri” konusunu ele aldık. Aşağıdaki metinleri okuyarak bilgisayar parçalarını ve özelliklerini tanıyabilirsiniz.

1. İşlemci

Bilgisayar parçaları ve görevleri
İşlemci

Aynı insan beyni gibi işleyen yapısı olduğundan işlemciler görev bakımından insan beynine benzetilebilmektedir. Bilgisayardaki ana kontrolleri (veri işleme gibi) ve görev paylaşımını yapan parçadır. Yaptığı işler çok karmaşık ve aynı zamanda hızlıdır.

2.Anakart

Bilgisayar parçaları ve görevleri
Anakart

Bilgisayar parçalarını ve çevre birimlerini bir arada tutan ve bu parçalar arasındaki iletişimi sağlayıp köprü görevi gören baskılı devre kartıdır. Ayrıca anakart BİOS’u da içinde barındırmaktadır.

3. Ekran Kartı

Bilgisayar parçaları ve görevleri
Ekran Kartı

Bilgisayarda işlenen verileri görüntüye dönüştüren parçadır. Genellikle anakart üzerine harici olarak takılsalarda bazı işlemcilerin içinde de dahili olarak bulunmaktadır. Fakat bunlar harici ekran kartları kadar performanslı değillerdir.

4. Ram

Bilgisayar parçaları ve görevleri
Ram

Bilgisayardaki yapılan işlemlerin geçici olarak depolanmasını sağlayan hafızalardır. Harddisklere benzetilebilirler fakat RAM’lerin geçici veri depolaması bu iki bileşeni birbirinden ayırmaktadır.

5. Harddisk (HDD)

Harddisk (HDD)

Bilgisayardaki bilgileri kalıcı olarak depolayan mekanik bir parçadır. Harddiskler büyük boyuttaki verileri güvenli bir şekilde uzun yıllar depolayabilir fakat veri işleme hızları SSD’ye göre yavaş kalmaktadır.

6. SSD

SSD

HDD gibi verileri depolarlar fakat HDD’nin depoladığı boyuttaki verileri saklayamazlar. Ama hızları HDD’ye göre çok fazladır. Ayrıca SSD’ler verileri mekanik olarak değil elektronik olarak depolamaktadır.

7. Güç Kaynağı (PSU)

Güç Kaynağı (PSU)

Bilgisayara ihtiyacı olan elektriği sağlayan parçadır. Ayrıca en hayati parçalardandır. Bunun sebebi ise kaliteli olmayan güç kaynaklarının elektrik kesintilerinde bilgisayar parçalarına zarar vermesidir. Bu yüzden güç kaynakları orijinal ve kaliteli olmalıdır. Ek olarak güç kaynaklarında sertifikalar da bulunmaktadır. Bu sertifikalar sayesinde sistemin ihtiyacı olmayan elektrik kullanılmaz ve elektrikten tasarruf yapılır.

8. Kasa

Kasa

Bilgisayar parçalarını içinde bulunduran ve onları dış etkenlerden koruyan parçadır. En az diğer bileşenler kadar önemli olan kasa donanımların soğuması için de etkin rol oynamaktadır.

Kavramlar:

BİOS: Anakart ile yüklü gelen ve bilgisayarın kurulduktan sonraki ilk açılışında işletim sistemi olmadığı için sistemin açılışını sağlayan, donanımlar arasındaki iletişimi ve diğer aktiviteleri sağlayan yazılımdır. Fakat BİOS sadece bilgisayarın ilk açılışında görev yapmaz. BİOS sürekli çalışmaktadır.

Artık “Bilgisayar Parçaları ve Görevleri”ni öğrendiniz. Eğer bilgisayarın nasıl toplandığını veya bilgisayar toplanırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini de öğrenmek istiyorsanız bu bağlantıya tıklayarak o yazımıza da gidebilirsiniz.

Ayrıca bu tür yazıları sevdiyseniz bu bağlantıya tıklayarak bu kategorideki diğer yazılarımıza da ulaşabilirsiniz.

Bilgisayar Parçaları ve Görevleri” için 4 yorum

 • 21 Nisan 2020 tarihinde, saat 00:55
  Permalink

  Çok faydalı bir paylaşım olmuş. Bilgisayar parçaları ve görevlerini öğrenmiş olduk. Herkesin hayatında yer edinen bilgisayarlar artık temel ihtiyaç.

  Yanıtla
  • 21 Nisan 2020 tarihinde, saat 09:19
   Permalink

   Çok teşekkür ederiz. Bu tür paylaşımlar yapmaya devam ediyoruz.

   Yanıtla
 • 25 Nisan 2020 tarihinde, saat 13:13
  Permalink

  Bu güzel bilgileriniz için teşekkür eder ve paylaşımlarınızın devamını bekleriz.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir