Bilgisayar Nasıl Toplanır?

Bu yazımızda “Bilgisayar nasıl toplanır?” konusunu ele aldık. Eğer bilgisayar parçalarını bilmiyorsanız bu yazımızda kullanılan terimleri daha iyi anlamak için bu bağlantıya tıklayın.

Hepimiz bilgisayar toplamak istemiştir fakat bilgisayar toplarken nasıl toplandığını ve toplanırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini bilmiyor musunuz? O zaman kendinize sormanız gereken ilk soru “Bilgisayarı hangi amaçla kullanacağım?”dır. Kendinize bu soruyu sorduktan sonra bu yönergeye göre bilgisayar toplayabilirsiniz, peki nasıl? Cevabı yazımızın devamında yatıyor gelin hep beraber bakalım.

Öncelikle bilgisayar toplama işine işlemci ile başlayın. Bu kategoride önünüze İntel ve Amd çıkıyor. Bu kısımı seçmek size kalmış. Markanızı seçtikten sonra kullanım alanınıza göre işlemci modeli seçmelisiniz.

Bilgisayar nasıl toplanır?

İşlemci nasıl seçilir?

İşlemci

İşlemci seçimindeki en büyük hata işlemciden kısıp ekran kartına önem vermektir fakat unutmayın işlemci ekran kartını besleyemez ise darboğaz denilen durum oluşmaktadır ve bu yüzden ekran kartınızı ne kadar iyi alırsanız alın tam performansında kullanamazsınız. İşlemci seçimindeki en büyük bir diğer hata ise düşük nesildeki işlemci almaktır. Genellikle birçok kullanıcı bu tuzağa düşmektedir. Örneğin İ7 veya İ5 işlemci lanse edilen bazı bilgisayarlar ilk üretilen işlemcileri barındırmaktadır. Bu yüzden işlemci alınırken nesline dikkat edilmelidir.

İşlemci seçiminde en çok yapılan hatalardan bir diğeri ise düşük çekirdekli işlemci seçmektir. Çekirdekten kastımız iş yapabilme yeteniğidir. Yani ne kadar fazla çekirdek o kadar fazla iş bölümü ve hız demektir. Genellikle fiziksel ve sanal çekirdek olmak üzere ikiye ayrılırlar. Ayrıca çekirdek sayısı render performansı için çok büyük bir önem arz etmektedir.


İşlemci seçiminden sonra yapılması gereken bir diğer adım ise anakart seçimi yapmaktır.

Anakart nasıl seçilir?

Anakart

Anakart seçiminde yapılan en büyük hata işlemci ile uyuşmayan soket yapılı anakart almaktır. Örneğin İntel işlemci için Amd anakart almak veya tam tersi.

Anakart seçiminde yapılan bir diğer hata ise işlemciyi overclock özellikli alıp anakarttan kısarak overclock özelliğini kullanılamaz hale getirmektedir. Yani anakart seçerken overclock destekleyen işlemci için overvclock destekli anakart seçilmelidir.


Anakart seçiminden sonra yapılması gereken bir diğer adım ise ekran kartı seçimi yapmaktır.

Ekran kartı nasıl seçilir?

Bilgisayar nasıl toplanır
Ekran kartı

Ekran kartı seçimi yapılırken kullanıcılar genellikle ucuz olması için blok soğutuluculu veya tek fanlı modeller seçmektedir fakat bu soğutmalar bazı durumlarda kartınızı soğutmakta yetersiz kalmaktadır ve bu yüzden performans kayıplarına yol açmaktadır. Ekran kartı seçerken bu kriterlere dikkat etmelisiniz.


Ekran kartı seçiminden sonra yapılması gereken bir diğer adım ise RAM seçimi yapmaktır.

RAM nasıl seçilir?

Bilgisayar nasıl toplanır
RAM

RAM seçimi diğer seçimlere göre biraz daha farklıdır. Burada İntel veya Amd işlemci seçiminize göre kriterlerler değişmektedir. Ayrıca önerdiğimiz minumum RAM 8 GB’DIR.

İntel işlemci seçerseniz:

Ram frekans değerlerinizi yüksek tutmaya çalışın fakat buna zorunda değilsiniz. Ayrıca istediğiniz gibi yüksek frekans RAM almayınız. İşlemcinizin desteklediği limite kadar performans alabilirsiniz. Aksi taktirde ek para ödeyerek aldığınız RAM’iniz işlemcinin desteklediği aralıkta çalışır.

Amd işlemci seçerseniz:

Amd kullanıcıları için RAM frekans değeri ve çift kanal çok önemlidir. Yani RAM’inizi yüksek frekansta ve çifter olarak alın. (2 adet,4 adet gibi) Örneğin 8 GB tek bir RAM almak yerine 2×4 8 GB RAM almak çok daha performanslı olacaktır.

RAM seçimi yapılırken yapılan en büyük hatalardan bir diğeri ise farklı marka ve model RAM almaktır. (Birini A birini B marka almak gibi) Bu tür durumlarda uyumsuzluk çıkabilmektedir. Aslında bu kesin olarak kanıtlanmamışsada pek önerilmez.

RAM seçiminden sonra yapılması gereken bir diğer adım ise HDD veya SSD seçimi yapmaktır.

HDD veya SSD nasıl seçilir?

Depolama birimi seçerken yapacağınız seçimler size kalmış. Örneğin ihtiyacınıza göre HDD, SSD veya her ikisini kullanabilirsiniz. Fakat HDD seçerken RPM değerlerine ve SSD seçerken okuma ve yazma hızlarına dikkat edin.

HDD veya SSD seçiminden sonra yapılması gereken bir diğer adım ise Güç kaynağı (PSU) seçimi yapmaktır.

Güç kaynağı (PSU) nasıl seçilir?

Güç kaynağı (PSU)

Bilgisayar toplanırken kullanıcıların en çok hata yaptıkları yerlerden biri olan PSU’lar genellikle yanlış veya sertifikasız seçimden dolayı kullanıcıların başını ağrıtabilmektedir. Burada dikkat edilmesi hereken hususlar sisteminize yetecek kadar elektriği verebilmesi ve güvenlik sertifikası bulundurmasıdır. Aksi taktirde ani elektrik gitmeleri gibi durumlarda sisteminize veya kendinize zarar verebilirsiniz.

Güç kaynağı (PSU) seçiminden sonra yapılması gereken bir diğer adım ise kasa seçimi yapmaktır.

Kasa nasıl seçilir?

Bilgisayar nasıl toplanır
Kasa

Kullanıcıların bilgisayarlarında en çok kıstıkları yerlerden biri de kasalardır fakat kasa aslında çok önemli bir parçadır. Kalitesiz ya da hava akışı kötü olan kasalar bilgisayarınızın sık sık ısınmasına ve performans düşüklüğüne yol açabilir. Bu yüzden kasa seçimlerinizde kasanın hava akışına ve dayanıklığına dikkat edin.

Monitör nasıl seçilir?

Bilgisayar nasıl toplanır
Monitör

Monitörler belki de en sona atılan bir parçadır fakat önemi düşündüğünüzden çok daha büyük. Çok güzel bir dürbününüzün olduğunu düşünün fakat mercekleri yok. Bu yüzden dürbün ne kadar güzel olursa olsun işlevsel olmayacaktır. Monitörler de aynı merceklere benzer onlar olmadan bilgisayarın bir işlevi kalmaz. Şimdi gelelim yapılan en büyük hataya. Kullanıcı monitör seçerken genellikle fiyatına bakmaktadır fakat burda önemli olan bir diğer kavram ise hertz değeridir. Hertz değerini açıklayacak olursak saniye başına gösterilecek görüntüdür. Yani bilgisayarınız ne kadar iyi olursa olsun monitörünüzün hertz değeri düşük oldukça normalde alacağınız FPS’yi alamazsınız. Bu yüzden monitör seçimlerinde hertz çok önemlidir.

Kavramlar

Overclock: Fabrika ayarı ile gelen ürünün performansını arttırmak için sonradan yapaılan müdahalelere denir.

Bu yazımızda “Bilgisayar Nasıl Toplanır?” konusunu ele aldık. Bu bilgiler sayesinde artık bilgisayar nasıl toplanır ve bilgisayar toplarken nelere dikkate edilmesi gerektiğini öğrendik. Bu türde daha fazla yazımıza ulaşmak için bu bağlantıya tıklayarak bu kategorideki diğer yazılarımıza gidebilirsiniz.

Bilgisayar Nasıl Toplanır?” için 2 yorum

 • 1 Mayıs 2020 tarihinde, saat 22:51
  Permalink

  Çok işime yaradı, teşekkürler. Elinize sağlık.👏👏

  Yanıtla
  • 1 Mayıs 2020 tarihinde, saat 22:54
   Permalink

   Biz teşekkür ederiz, beğendiğinize sevindik.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir