Tansiyon nedir?

Bu yazımızda günümüz çağının en çok karşılaşılan rahatsızlıklarından olan tansiyonu sizlere derledik. Öncelikle tansiyonun ne olduğunu öğrenelim.

Kan basıncına tansiyon denir. Kan basıncı kendi içinde 2’ye ayrılır, bunlar:

 • Sistolik (büyük) kan basıncı
 • Diyastolik (küçük) kan basıncı

Kalp kasılırkenki basınca sistolik (büyük) kan basıncı denir, kalp kasılmıyorkenki basınca ise diyastolik (küçük) kan basıncı denir. Kan basıncının değerleri matematiksel olarak sayı ile ölçeklendirilmiştir. Ortalama olarak sağlıklı bir yetişkinin sistolik (büyük) kan basıncının 120-130 arasında olması gerekir, diyastolik (küçük) kan basıncının ise 70-90 arasında olması gerekir.

Tansiyonun yüksek veya düşük olmasının sonucunda bazı hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Bunlar:

1. Hipotansiyon (tansiyonun düşük olması)

Kan basıncının normal değerlerinden düşük olmasına hipotansiyon denir. Genellikle ani olarak gerçekleşen hipotansiyon kişide baş dönmesi, bayılma ve göz kararması gibi etkiler yaratabilmektedir.

Hipotansiyon neden olur?

Aslında hipotansiyonun olması birçok sebepten dolayı olabilir fakat en çok karşılaşılan nedenlerin başında yediğiniz besinler ve stres bozuklukları gelmektedir.

Hipotansiyonun tedavisi nedir?

Asıl önemli olan neyin tansiyonunuzun düşmesine sebep olduğunu öğrenmektir. Ona göre tedavi yapılır veya tansiyonunuzun sebebi bir besinden kaynaklıysa o besinin tüketiminin azaltılmasıyla da tedavi edilebilir.2. Hipertansiyon (tansiyonun yüksek olması)

Kan basıncının normal değerlerinden yüksek olmasına hipertansiyon denir. Hipertansiyon sonucunda kalpte ağrı, nefes darlığı, yorgunluk ve bacaklarda şişlik gibi durumlar gözlemlenebilir.

Hipertansiyon neden olur?

Aslında hipertansiyonun olması birçok sebepten dolayı olabilir fakat en çok karşılaşılan nedenlerin başında fazla tuz tüketimi, kiloluluk, şeker hastalığı ve aort damarlarının dar olması gelmektedir.

Hipertansiyonun tedavisi nedir?

Hipertansiyonun tedavisi için genellikle ilaç kullanılmaktadır fakat asıl önerilen spor yapmak ve tansiyonunuzun yükselmesine sebep olan besinlerden uzak durulmasıdır.

Hipertansiyon genellikle ilerideki yaşlarda (50-60) görülmeye başlar. Fakat bu yaş miktarı bazı durumlarda daha da aşağı inebilir.

Tansiyon sorunları genetik olabilir mi?

Bu konu hakkında kesin bir görüş ve açıklama bulunmamaktadır fakat bazı açıklamalara göre kişinin yakınlarında tansiyon sorunları varsa bu tansiyona neden olan durumun bu kişide de gözlenmesine sebep olabilir.

Bu tür rahatsızlıkların önüne geçmek için ara ara sağlık kuruluşlarına giderek tansiyonunuzu ölçtürün. Bu işlem gayet hızlı ve basittir.

Bu bağlantıya tıklayarak bu kategorideki diğer yazılarımıza gidebilirsiniz.

Tansiyon nedir?” için 4 yorum

 • 21 Nisan 2020 tarihinde, saat 17:34
  Permalink

  Güzel ve bilgilendirici bir yazı teşekkürler..

  Yanıtla
 • 6 Mayıs 2020 tarihinde, saat 13:27
  Permalink

  Güzel bilgiler teşekkür ederim.🙏🙏

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir