Sarımsağın Faydaları Nelerdir?

Gündelik hayatımızda karşılaştığımız bir çok sağlık ürününde sarımsak kullanıldığını görmekteyiz. Peki sarımsağın sağlık ürünlerinde kullanılması sağlığa faydalı olduğunu gösterir mi? Sarımsak ile ilgili araştırmalar sarımsağın sağlık üzerinde ne gibi etkileri olduğunu belirtmektedir? Bu yazımızda sarımsağın sağlığımıza ne derece faydalı olduğunu göz önüne sermeye çalışacağım.

Sarımsağın faydası nedir
Sarımsağın Faydaları Nelerdir?

Sarımsak nedir? 

Öncelikle sarımsağın bilimsel olarak ampul şeklindeki bitkilerin (soğan,sarımsak, pırasa) Allium sınıfına ait bir bitki olduğunu belirtmem gerekir. Ekimi Ortadoğu’da 5000 yıl öncesine ait olan sarımsağı Mısırlılar, Yunanlar, Babillerin ve Romalıların tedavi amaçlı kullandıkları öngörülmektedir.

Sarımsak yaklaşık 33 sülfür bileşiği, çeşitli enzimler, 17 farklı aminoasit, minareller, vitaminler, karbonhidratlar ve flavonoidler içermektedir. Sarımsak uzun yıllardır mutfakta kullanılmasından ziyade bir çok hastalığa da iyi geldiği düşünülen bir bitkidir. Sarımsağın antimikrobiyal, antifungal, antioksidan, antiviral ve antitrombotik özelliklere sahip olduğu ileri sürülmektedir. Bugün de ateroskleroz, hiperlipidemi, diyabet gibi birçok kronik hastalığın önlenmesi ve tedavisi amacıyla kullanılmakta olduğu görülmektedir. Ancak sarımsağın bileşenlerinin sağlık üzerine olan faydalarını açıklayan bu özellikleri tam olarak net değildir.

Sarımsağın Faydaları Nelerdir?
Sarımsağın Faydaları Nelerdir?

Sarımsağın koruyucu etkileri nelerdir? 

Sarımsağın bağışıklığı arttırıcı özellikleri olduğu, bunun da kanser hücre büyümesini azaltabileceği ve vücudun soğuk algınlığı ya da grip gibi hastalıklarla olan mücadelesine yardımcı olabileceği iddiaları olmuştur ve bu iddialar üzerinde yapılan çalışmalar devam etmektedir.

Sarımsak içerdiği sülfür bileşikleri ve bunların parçalanmasıyla meydana gelen bileşikler sayesinde kansere karşı koruyucu etki gösterdiği bilinen önemli bir sebze türüdür. Ancak keskin kokusu ve acılığı sebepleriyle tüm toplumlarda yeterli miktardaki tüketilememektedir. Zengin besin içeriğine ve diğer sebzelerde bulunmayan karakteristik sülfür bileşenlerine sahip olan sarımsağın tüketimini artırmak için çok çeşitli alternatifler gündeme getirilmeli ve bununla birlikte sarımsakta esas olarak sülfür bileşenlerine odaklanılıp, bu bileşenlerin içeriğini etkileyen faktörlerin bilinmesi ve ardından sülfür bileşenlerinin içeriğini artırmaya yönelik hedefler oluşturulması önem taşımaktadır.

Bu yazımız ilginizi çektiyse kategorimizden diğer yazılara göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir