Obezite nedir?

Günümüzde insanların en çok karşı karşıya kaldığı hastalıklardan biri olan obezite çoğu insan için can sıkıcı hale gelmiştir. 2019 verilerine göre dünyada 650 milyon kişinin obezite olması insanlar için ciddi bir problem haline geldiğini kanıtlar niteliktedir. Peki nedir bu obezite?

Vücuda alınan yağ miktarının kişinin metabolizmasına yetecek miktardan çok fazla olması sonucu vücuttaki yağın uzun süre boyunca birikmesiyle oluşan fazla kilolu (ileri derecede) olma durumuna obezite denir.

Obezite nasıl anlaşılır?

Obezitelik

Aslında obezitenin anlaşılması çok basittir, yöntemi ise vücut kitle endeksidir. Bu yöntem ile sahip olduğunuz kilo boyunuza göre oranlanır ve eğer sonuç 18-25 arasında ise normaldir. 25-30 arasındaki değerler ise kiloluluğu gösterir. 30‘un üstü ise obezitenin habercisidir. Ayrıca obezite fazla kiloluluk ile başlamaktadır.

Obezite neden oluşur?

Fast food

Obezite bazı sağlık problemleri ve dengesiz beslenme sonucu oluşur. Genellikle bunların başında yüksek oranda fast food ürünü tüketilmesi gelir. Fast food ürünlerinde yüksek oranda yağ bulunmasından sık tüketilmesiyle beraber obezite oluşumu kaçınılmaz bir hale gelmektedir.

Obezitenin tedavisi nedir?

Öncelikle tedavide yanlış bilinen ilk şey yemek yemeyi azaltarak günde çok az öğün yemek yiyerek kilo vermektir fakat bu yöntem hem kişi için tehlikeli hem de kalıcı bir çözüm değildir. En etkili yöntem bir süre fast food ürünlerini yemeyi tamamen bırakmak, dengeli ve sağlıklı beslenmektir. Bunun için diyetisyenler bulunmaktadır ve bu sayede kişiye özgü beslenme programları hazırlanmaktadır. Bunların yanında obezitenin tedavisi için cerrahi müdahaleler de mevcuttur. Bu müdahaleler sayesinde hızlı bir sonuç alınmaktadır fakat ilk aşamalarda (obezitenin daha görülmediği kilolu olma dönemi) cerrahi müdahale yerine doğal yöntemlerle tedavi önerilir ve uygulanır.

Obeziteden nasıl korunulur?

Sağlıklı ve dengeli beslenme

Obeziteden korunmanın en başında tabiki de sağlıklı ve dengeli beslenme geliyor. Fakat sadece bu ikisi obeziteden korunmak için yetmiyor. Aynı zamanda spor yapmak da çok önemlidir. Obeziteyi engelleyen en büyük etkenlerin başında gelmektedir.

Kilolu olmak ile obezite arasındaki farklar nelerdir?

Kilolu olmak ile obezite bazen birbiri ile karıştırılmaktadır fakat aslında bu iki kavram birbirinden farklı oldukları gözle görünürdür. Obezite durumu aşırı derecede kilolu olmaktır. Bu yüzden her kilolu olan kişi obezdir, anlamına gelmemektedir.

Bu bağlantıyatıklayarak bu kategorideki diğer yazılarımıza gidebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir