Mineraller ve görevleri

Bu yazımızda minerallerin görevlerini ve hangi besinlerde bulunduğunu ele aldık.

Kalsiyum (Ca)

Kalsiyum kemik ve dişlerin yapısına katılır ve kanın pıhtılaşmasında görev alır. Ayrıca sinir ve kas yapısında da etkin rol oynar. Eksikliğinde büyüme geriliği, kemik ve diş yapısında güçsüzleşme görülür. Süt ürünleri, sebzeler ve baklagillerde bulunur.

Fosfor (P)

Fosfor da aynı kalsiyum gibi kemik ve dişlerin yapısına katılır. Ayrıca genleri oluşturan nükleotitlerin sentezlenmesinde görev alır. Eksikliğinde güçsüzlük ve kemik yapısında mineral kaybına yol açar. Süt ürünleri, et ürünleri ve tahıllarda bulunur.

Flor (F)

Flor dişin kemik yapısının korunmasını sağlar ve dişe sertlik kazandırır. (Diş macunlarının florlu olmasının sebebi de budur.) Eksikliğinde diş çürümelerinde hızlanma meydana gelir. İçme suyu, çay ve deniz ürünlerinde bulunur.

Potasyum (K)

Potasyum vücuttaki su ve asit-baz dengesini sağlar. Ayrıca sinir işlevlerinde de etkin rol oynar. Eksikliğinde kas güçsüzlüğü ve buna bağlı olarak kalp sorunları meydana gelmektedir. Süt ürünleri, et ürünleri, tahıllar ve meyve sebzelerde bulunur.

Magnezyum (Mg)

Magnezyum enzimlerin yapısına ve sinir sistemi yapısına katılır. Eksikliğinde bazı enzimlerde bozukluk ve sinir sisteminde aksaklıklar meydana gelir. Tahıllarda ve sebzelerde bulunur.

Demir (Fe)

Demir hemoglobinin yapısına katılır. Eksikliğinde bağışıklık sisteminde zayıflama ve bunun sonucunda da güçsüzlük görülür. Ayrıca eksikliğinde anemi (kansızlık) oluşur. Süt ürünleri, et ürünleri, baklagiller, tahıllar ve sebzelerde bulunur.

İyot (I)

İyot tiroit hormonunun yapısına katılılarak vücut ısısının kontrolü, büyüme gibi işlerde görev alır. Eksikliğinde guatr (tiroit bezlerinin aşırı büyümesi) hastalığı meydana gelir. Süt ürünleri, deniz ürünleri ve iyotlu tuzda bulunur.

Çinko (Zn)

Çinko bazı protein ve enzimlerin yapısına katılır. Eksikliğinde büyüme geriliği, üreme bozuklukları ve bağışıklık sisteminde zayıflama meydana gelir. Et ürünleri, deniz ürünleri ve tahıllarda bulunur.

Bu bağlantıya tıklayarak bu kategorideki diğer yazılarımıza gidebilirsiniz.

Mineraller ve görevleri” için 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir