Meme Kanseri Nedir?

Sevgili okurlar, bu yazımızda sizlere ”Meme Kanseri Nedir?” ve ”Kendi Kendine Meme Muayenisi Nedir?” sorularının cevaplarını vereceğiz.

Hepimiz biliyoruzki kanserler günümüzde giderek artmaktadır. Kişiden kişiye bulaşıcılığı olmamakla birlikte genetik geçişlidir çoğu. Meme Kanseri de bunlardan biridir. Cinsiyete özgü kanserler vardır (en çok görülme durumuna göre).

Meme kanseri kadınlarda ilk sırada görülmektedir. Yaşamı boyunca her 8 kadından birinde meme kanseri görülür.

Meme kanseri sadece kadınlara özgü bir hastalık değildir. Erkek/Kadın oranı 1/100’dür.

Meme kanseri kadınlarda en sık görülen malignitedir ve bağlı ölümler içinde akciğer kanserinin ardından, ikinci sırada gelmektedir.

Meme kanseri vakalarının büyük çoğunluğunda etyoloji (neden) bilinmemektedir. Hastalık için birçok risk faktörleri belirlenmiştir. Bunlar arasında kadın olmak, ilerleyen hasta yaşı en önemlileridir.

Daha az hasta grubunda rol oynayan faktörler; ailede genç yaşta meme kanseri öyküsü, erken menarş, geç menopoz, genç yaşta ilk canlı doğum, uzamış hormon replasman tedavisi, daha önce terapötik toraks(gögüs kafesi) duvarı radyoterapisi uygulanması, benign proliferatif meme kanseri ve BRCA1 ve BRCA2 genleri gibi genetik mutasyonlardır.

Riskleri biraz açalım: Günde 2-5 ölçü* alkol kullanılması meme kanseri riskini 1,5 kat arttırmaktadır. Tüketilen miktar arttıkça risk artmaktadır. Annenin gebelikte alkol kullanması bebekte meme kanseri riskini arttırabilmektedir. (*1 ölçü alkol: 340 ml bira veya 140 ml şarap veya 42 ml 80° alkollü içki anlamına gelir)

Postmenopozal( menopoz sonrası dönem) obezite (BKI >30) meme kanseri riskini yaklaşık %30 oranında arttırmaktadır. 18 yaşından sonra +25 kilo alınması postmenopozal meme kanseri riskini arttırmaktadır. Bel bölgesindeki yağlanma, kalça-uyluk bölgesindeki yağlanmaya göre riski daha fazla arttırmaktadır.

Yüksek sosyoekonomik seviyede meme kanseri insidansı(görülme sıklığı) daha yüksektir. Düşük sosyoekonomik seviyede ise insidans daha düşük olmakla birlikte mortalite(ölüm) daha yüksektir.

Bu kadar risk faktörleri yeterli şimdi meme kanserni erken tanılamak için ne yapmamızgerekiyor sizlere onlardan bahsedeceğim. Meme kanseri de diğer kanserler gibi erken tanılanabilir ve tedavi edilebilir.

Kendi kendine meme muayenesi(KKMM), meme kanserinin erken tanılanmasında önemi olan tarama ve tanı yöntemidir. Ekonomik olarak ucuz olan ve istenildiği zaman uygulanabilen, kişinin mahremiyetinin korunduğu bir yöntemdir. Sağlıkla ilgili çoğu uygulama hastane ortamında yapıldığı için kişide stres yaratmakta ve ne kadar mahremiyete dikkat edilmeye çalışılsa da kişide rahatsızlık, çekingenlik ve utanma duyguları oluşmaktadır. Kendi kendine meme muayenesinde kişi evde tek başına rahatlıkla uygulayabileceği bir muayene yöntemidir. Kendi kendine meme muayenesi meme kanserinin erken dönemde tanılanmasında diğer yöntemlerden daha fazla yardım edicidir.

Kendi Kendine Meme Muayenesi Nedir?
Kendi Kendine Meme Muayenesi

KENDİ KENDİNE MEME MUAYENESİ NE ZAMAN YAPILMALIDIR?

Kendi Kendine Meme Muayenesi her ay düzenli olarak yapılmalıdır.

Kendi Kendine Meme Muayenesi için en uygun zaman, adet kanamasından 5-7 gün sonra, memelerin gergin ve hassas olmadığı zamandır. Menstruasyondan hemen önceki günlerde memeler hormonal etkilere bağlı olarak daha dolgun, gergin ve konjesyone olacağı için bu dönemde yapılan palpasyon bulguları yanıltıcı olabilir. Menopoz sonrası dönemde ve adetleri düzenli olmayan kadınlarda “Kendi Kendine Meme Muayenesinin” her ay aynı gün yapılması uygundur. Emziren anneler, meme muayenelerini memeler boşken yapmalıdırlar.

Kendi Kendine Mene Muayenesini Yapacak Kişinin Bilmesi Gerekenler Şunlardır:

• Doğru duruş

• Muayene edilecek alan

• Palpasyon tekniği

• Araştırma şekli

1. GÖREREK YAPILAN MEME MUAYENESİ

Bu muayenede vücudun belden yukarısı çıplak olarak, ayakta ve yeterli ışıkta ayna karşısına geçilir. Kollar iki yana rahatça bırakılır. Memeler dikkatlice incelenir. Daha sonraki aylık muayenelerde oluşabilecek değişikliklerin fark edilebilmesi için ilk muayenede memenin şekli, normal büyüklüğü, meme uçlarının durumu dikkatle gözlenmelidir. Ayna karşısındaki her muayenede, memelerin şekil ve büyüklüğündeki değişmeler, meme derisinde şişkinlik, çukurlaşma (içe çekilme), renk değişikliği, meme başında içe çekilme olup olmadığı kontrol edilir.

Meme Kanseri Nedir?
Meme Kanseri

Eller baş hizasından yukarıya doğru kaldırılır ve yine memelerin görünüşü incelenir. Özellikle meme

başında bir değişme olup olmadığına, meme başlarından birinin fazla aşağıda veya yukarıda olup olmadığına ve iki meme arasında büyüklük ve şekil yönünden bir farklılık olup olmadığına bakılır. (Bazı kadınlarda normalde iki memenin büyüklüğü aynı olmayabilir). Eller kalçalara konulup bastırılarak pektoral kaslar gerilir. Bu pozisyonda da meme derisinde herhangi bir içe çekilme, büzülme veya meme uçlarından birinin içe çekilip çekilmediği incelenir. Ayrıca bu pozisyonda meme kenarlarında bir düzensizlik olup olmadığına bakılır.

Görerek yapılan muayene sonunda her iki meme başına beyaz bir kağıt mendil veya peçete ile bastırılarak meme başından akıntı olup olmadığı kontrol edilir.

2. DOKUNARAK YAPILAN MEME MUAYENESİ

Meme muayenesinin ikinci aşamasında, memelere dokunarak kontrol edilir. Bu muayene her iki memenin koltuk altlarının ve klavikula üstünden omuza kadar olan alanın palpasyonudur. Ayakta durur pozisyonda başlanır. Sol memenin muayenesi için sol kol başın üzerine kaldırılır. Sağ elin üç orta parmağı (parmakların en uçtaki iç bölümleri yani pulpaları) ile memenin dış kenarından başlanarak, parmaklar saat yönünde yavaşça bütün meme üzerinde gezdirilerek muayene edilir.

Parmaklar yavaş yavaş kaydırılırken küçük dairesel hareketlerle meme başına doğru gelinir. Dokular parmaklarla bastırılarak palpe edilir. Önce yüzeyel, daha sonra derin palpasyon yapılır. Daha sonra koltuk altı ve klavikula üstü alan da palpe edilir.

Aynı işlem sağ meme için de tekrarlanır ve daha sonra sırtüstü yatar pozisyonda, memeler tekrar palpe edilir.

Düz bir zemin üzerine uzanarak muayene edilecek tarafın sırt ve skapula altına ince bir yastık veya katlanmış bir havlu konur. Yine o taraftaki el başın altına konularak kol kaldırılır. Böylece meme dokusu kostalar üzerine yayılır ve memedeki anormal oluşumlar daha kolay palpe edilebilir. Palpasyona memenin dış kenarından başlanarak meme başına kadar devam edilmelidir. Eğer daha önce mastektomi ya da kitle eksizyonu yapılmışsa insizyon yeri yeni kitle oluşumu veya cilt değişiklikleri yönünden kontrol edilir.

Meme Kanseri Belirtileri

Her ay düzenli bir şekilde yapılan kendi kendine meme muayenesi kişinin kendi memesini nasıl hissettiği,normal durumun ne olduğunu öğrenmesini ve bir değişiklik gelişince sağlık kuruluşuna başvurmasını gerektiğinin farkında olmalıdır. Yapılan araştırmalara göre meme kitlesi olan her on kadından dokuzu ,tümörü kendi kendine bulur. Her durumda dikkatli olan kadınlar sağlıkları içinde dikkatli olup meme kanserinin farkında olacağımıza eminim. Bir şeyler için geç olmadan kendi kendine meme muayenemizi yapalım..

Sağlık Bakanlığının Meme Kanseri Tarama Programı için tıklayınız..

Bu yazımız ilginizi çektiyse bu bağlantıya tıklayarak sağlık kategorisindeki diğer makalelerimize göz gezdirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir