Devlik (Jigantizm) ve Cücelik (Dwarfizm) Nedir?

Bu içeriğimizde Jigantizm ve Dwarfizm hakkında bilgiler vereceğiz. ”Jigantizm nedir?” ve ”Dwarfizm nedir?” sorularını yanıtlamaya çalışacağız.

Endokrin sistem hastalıklarından olan devlik ve cücelik hastalıkları hipofiz bezinden büyüme hormonunun fazla veya yetersiz salgılanması sonucu oluşur. Bu hastalıklar kişilerin hayatlarını oldukça zorlaştırmakta ve benlik saygısında azalmaya sebep olmaktadır. Kişilerin dış görünüşlerini kabullenememeye  bağlı psikolojik sorunlara neden olmaktadır. 

Devlik (Jİgantizm) nedir? 

Ergenlik çağından önce hipofiz bezinden büyüme hormonunun aşırı salgılanması sonucu büyümenin kontrolden çıkmasıyla jigantism (devlik) oluşur. Nadiren görülür. Akromegali ve jigantizm arasındaki fark, bu olaydan etkilenen kişinin yaşıdır. Jigantizm yetişkinlik dönemini tamamlamamış olan çocuklarda (10 yaşından önce) ortaya çıkar. Akromegali ise büyümesini tamamlamış kişilerde ortaya çıkar.

jigantizm ve dwarfizm
jigantizm ve dwarfizm

Devlik (Jİgantizm) belirtiler nelerdir? 

Aşırı boy uzaması görülür. (2.40-2.70)

Uzama, akromegalideki gibi bütün vücut dokularında da olabilir.​

Cücelik (Dwarfizm) nedir? 

Cücelik (Dwarfizm), hipofiz ön lobundan salgılanan büyüme hormonunun çocukluk çağında yetersiz salınımı sonucu gelşir. Genel olarak vücut bölümleri orantılıdır ancak gelişme hızı yavaştır.

Büyüme hormonu ve diğer ön hipofizden salgılanan hormonların azalması, konjenital olabileceği gibi çeşitli kanamalar, travmalar, enfeksiyonlar ve tümörlerden kaynaklanabilir.

Cücelik (Dwarfizm) belirtileri nelerdir? 

Cücelikte vücut kısımları yeterince gelişmemiş ve büyüyememiştir. Tüm vücut küçük olduğu için salgılan çok az miktardaki hormon kişiye yetebilmektedir. Örneğin, çok az salgılanan tiroit stimülan hormon ve adrenokortotropik hormon kişinin mental gelişimi için yeterlidir. Çocuk 10 yaşına geldiğinde fiziksel olarak 4-5 yaşındaki çocuk gibi, 20 yaşına geldiğinde 7-10 yaşındaki çocuk gibidir.

Ayrıca bu bağlantıdan dwarfizm ile ilgili yazılanlara da göz atabilirsiniz.

Bu bağlantıya tıklayarak bu kategorideki diğer yazılarımıza gidebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir