Hasta olduğumuzda neden ateşimiz yükselir?

Hasta olduğumuzda birçok kez ateşimiz yükselmiştir. Peki hasta olduğumzda neden ateşimiz yükselir? Bunun cevabını vermeden önce ateşin ne olduğuna bakalım.

Vücut sıcaklığının normal değerlerinin (36oC 37oC) üstüne çıkması durumuna ateş denir.

Ateşi çıkan insan (Temsili)

Hasta olduğumuzda vücudumuza giren bakteri veya virüslerin üreyip çoğalmasını önlemek için vücudumuz savunma olarak vücut sıcaklığını arttırır. Bunun sonucunda da ateşimiz yükselir.

Ateşimiz nasıl yükselir?

Ateşimizin yükselmesini sağlayan beyinin hipotalamus bölgesidir. Hipotalamustaki reseptörler uyarılarak vücudun sıcaklığı arttırılır. Bu resöpterlerin uyarılmasını sağlayan kimyasal maddeye ise pirojen adı verilir. Ayrıca pirojenler bakteri ve virüsler tarafından üretilebildikleri için vücudumuza bakteri veya virüs girdiğinde vücut sıcaklığımız artar.

Ateşimiz yükseldiğinde vücudumuzda ne olur?

Ateşimiz yükseldiğinde vücudumuzda bulunan bakteri ve virüslerin genllikle üreme hızı yavaşlar. Vücudumuz bu sırada kemik iliklerinden antikor üretmeye başlar. Üretilen antikorlar vücudumuzdaki bakteri veya virüslere saldırarak onları yok etmeye çalışır.

Buraya kadar bakılınca ateş vücut için her ne kadar iyi gibi görünsede ateşimizin fazla artması gibi durumlarda havale adı verilen durum oluşur ve vücudumuzda bazı anormallikler görülür. Ayrıca vücut sıcaklığının ciddi derecede artması ölümcül olabilir.

Ateşimiz yükselince ne yapılmalıdır?

  • Bol bol su tüketin. (Bol bol su tüketmek hem vücut sıcaklığınızı normale tutmaya çalışacaktır hem de vücut bakteri veya virüslerle savaş halinde olduğu için daha fazla suya ihtiyaç duyacaktır.)
  • Kalın kıyafetler giymeyin. (Kalın kıyafetler vücut sıcaklığınızı arttıracağından daha ince kıyafetler giyin.)
  • Ilık duş alın. (Ilık duş almak vücut sıcaklığını bir süre için düşürecektir.)
  • Oda sıcaklığını düşürün. (Oda sıcaklığını düşürmek de en az diğer maddeler kadar önemlidir. Bu sayede vücut sıcaklığınız düşecektir.)
  • Islak bez veya pamuğu suyla ıslatıp alına, koltuk altına ve diz aralarına uygulayın. (Ateşi en hızlı düşüren yollardan biri olan soğuk tampon uygulama her ne kadar ateşi düşürsede bu süre geçicidir.)

Kavramlar

Antikor: Hayvanlarda bulunan, vücut tarafından üretilen ve vücuda giren yabancı organizmaları yok eden savaşçı hücrelerdir. Antikorlar kemiklerde bulunan iliklerde üretilir.

Havale: Bazı etkenler (yüksek ateş gibi) sonucu oluşan beyin hücrelerinde meydana gelen elektriksel uyarılara denir. Bu elektriksel uyarılar sonucu bireyde bilinç kaybı ve istemsiz hareketler gözlenmektedir.

Ek Bilgi

Hasta olduğumuzda vücut sıcaklığımız artar ve normalden fazla oranda antikor üretilir. Bu antikorların kemik iliklerinde normalden fazla üretilmesinden dolayı kemiklerde ağrılar meydana gelir.

Bu bağlantıyatıklayarak bu kategorideki diğer yazılarımıza gidebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir