Yıldırım ve şimşek nedir, nasıl oluşur?

Çoğunlukla günlük hayatımızda yıldırım ile şimşeği birbirinin yerine kullanırız fakat bu iki kavram aslında birbirinden farklıdır. “Yıldırım ve şimşek nedir, nasıl oluşur?” sorusuna cevap vereceğiz ve yıldırım ile şimşek arasındaki farklara bakacağız. Öncelikle yıldırım ile şimşeğin oluşmasının sebebine bakalım. Su moleküllerinin gökyüzünde birbirine sürtünmesi sonucunda bulutlarda elektriksel yükler oluşur. Bu elektriksel yükler ise yıldırım ve şimşek ile boşaltılır.

1. Şimşek

Şimşek

Bulutların birbirleri arasındaki elektriksel yükün boşaltılmasına şimşek denir. Bu olay elektronların (negatif yüklerin) bir buluttan diğer buluta geçmesiyle oluşur.

2. Yıldırım

Yıldırım

Bulut ile yeryüzü arasında gerçekleşen elektriksel yükün boşalmasına yıldırım denir. Bu olay elektronların (negatif yüklerin) buluttan yeryüzüne geçmesiyle oluşur. Yıldırımlar şimşeklere göre çok daha tehlikelidir fakat şimşeklere göre daha az yaşanır.

Yıldırım ile şimşek arasındaki fark nedir?

Tanımlardan da anlaşılacağı üzere şimşek bulutlar arasında gerçekleşen elektriksel boşalmalarken yıldırımlar ise bulut ile yeryüzü arasında gerçekleşen elektriksel boşalmalardır.

Ek bilgi:

Gök gürültüsü: Yıldırım ve şimşeğin olduğu anda havadaki basınç çok yükselir. Bu basıncın etkisinde ise ses dalgaları oluşur. Bu ses dalgalarının çok hızlı yayılması sonucunda ise ses dalgaları kulağımıza patlama sesi gibi gelir. Ayrıca yıldırım ile şimşeğin oluştuğu anda sıcaklık 30.000oC’ye kadar ulaşabilir.

Yıldırımın oluşmasıyla birlikte havadaki azot toprağa geçmektedir. Bu yüzden yıldırımlar tehlikeli olsalarda doğaya yararlıdırlar.

Ayrıca yıldırım ve şimşek sırasındaki elektriksel yüklerin geçişi saniyede 144.810 kilometrelik bir hızla gerçekleşir.

Bu bağlantıya tıklayarak bu kategorideki diğer yazılarımıza ulaşabilirsiniz.

Yıldırım ve şimşek nedir, nasıl oluşur?” için 2 yorum

 • 26 Nisan 2020 tarihinde, saat 16:26
  Permalink

  Gerçekten bu bilgiler çok faydalıydı…

  Yanıtla
  • 26 Nisan 2020 tarihinde, saat 16:36
   Permalink

   Teşekkür ederiz, beğendiğinize sevindik.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir