Türkiye’deki iklim tipleri

Bu yazımızda Türkiye’deki iklim tiplerini derledik. Aşağıdaki fotoğraftan Türkiye’deki iklim tiplerini ve dağılışlarını görebilirsiniz.

Türkiye’deki iklim tipleri ve dağılışları

1. Karadeniz İklimi

Karadeniz ve Marmara Bölgesi’nin üst taraflarında görülen bu iklim, 4 mevsim yağış getirir ve bunun sonucunda orman miktarı fazladır. Karadeniz ikliminin yüküm sürdüğü yerlerde kışlar (Güney Karadeniz kısımları hariç) ve yazlar ılık geçer. Ayrıca bu bölgelerde yıllık ortalama sıcaklık ise 13oC‘dir ve iklim koşullarının verdiği olanaklardan dolayı fındık ve çay üretimi fazladır.

2. Karasal İklim

İç Anadolu, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin çoğunluğunu ve Trakya’nın iç tarflarında görülen bu iklimde kışlar soğuk ve kar yağışlıdır yazlar ise sıcak ve kuraktır. Ayrıca bu bölgelerde yıllık ortalama sıcaklık ise 10oC‘dir ve iklim koşullarının verdiği olanaklardan dolayı buğday ve arpa vb. tahıl ürünlerinin üretimi fazladır.

Ayrıca karasal iklim bölgelere göre ayrılmaktadır. Biraz onlara da deyinelim.

→ 2.1 Doğu Anadolu Karasal İklimi

Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki karasal iklimde kışın kar yağışı ve don olayları fazladır. En yağışlı mevsimler kış ve ilkbahardır.

→ 2.2 Güneydoğu Anadolu Karasal İklimi

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki karasal iklimde kar yağışı ve don olayı Doğu Anadolu’ya göre azdır. Yazlar ise Doğu Anadolu Bölgesi’ne göre daha sıcak geçer. En yağışlı mevsimler kış ve ilkbahardır.

→ 2.3 Trakya Karasal İklimi

Trakya’daki karasal iklimde Doğu Anadolu Bölgesi gibi kışlar soğuk geçer fakat kar yağışı Doğu Anadolu Bölgesi’ne göre azdır. En yağışlı mevsimler ilkbahar ve sonbahardır.

→2.4 İç Anadolu Karasal İklimi

İç Anadolu Bölgesi’ndeki karasal iklimde kışlar soğuk yazlar ise Doğu Anadolu Bölgesi kadar olmasada Trakya Karasal İklimi’ne göre sıcak geçer. En yağışlı mevsim ilkbahardır.

3. Akdeniz İklimi

Akdeniz, Ege ve Marmara’nın güney kısımlarında görülen bu iklimde kışlar ılık ve yağışlıdır yazlar ise sıcak ve kuraktır. Ayrıca bu bölgelerde yıllık ortalama sıcaklık ise 18oC‘dir ve iklim koşullarının verdiği olanaklardan dolayı muz ve çilek vb. meyvelerin üretimi fazladır.

4. Marmara İklimi

Marmara Bölgesi’nde (Marmara Bölgesi’nin üst ve güneydoğu kesimleri hariç) görülen bu iklimde karasal iklim kadar olmasada kışlar soğuk ve yağışlı yazlar ise sıcaktır. Ayrıca bu bölgelerde yıllık ortalama sıcaklık ise 10oC‘dir ve iklim koşullarının verdiği olanaklardan dolayı ayçiçeği, mısır ve zeytin üretimi fazladır.

Bu bağlantıya tıklayarak bu kategorideki diğer yazılarımıza ulaşabilirsiniz.

Görsel Kaynakça:

http://cografyaharita.com/haritalarim/2cturkiye-iklim-tipleri-haritasi.png

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir