Rüzgar nedir ve nasıl oluşur?

Bu yazımızda “Rüzgar nedir ve nasıl oluşur?” sorusunu cevapladık.

Havada oluşan basınç farklılıklarından dolayı meydana gelen yatay veya dikey hava hareketlerine rüzgar denir. Artık rüzgarın ne olduğunu biliyoruz, şimdi de yüksek basıncın ve alçak basıncın ne olduğunu öğrenelim. Bu sayede rüzgarın nasıl oluştuğunu daha iyi anlayabiliriz.

Rüzgar

Yüksek Basınç

Havanın soğumasıyla havanın hacmi azalır ve yoğunluğu artar. Bunun sonucunda havanın uyguladığı basınç artar. Aynı zamanda yoğunluğu artan hava alçalmaya başlar.

Alçak Basınç

Havanın ısınmasıyla havanın hacmi artar ve yoğunluğu azalır. Bunun sonucunda havanın uyguladığı basınç azalır. Aynı zamanda yoğunluğu azalan hava yükselmeye başlar.

Rüzgar nasıl oluşur?

Aşağıdaki fotoğraftan rüzgarın oluşumunu daha iyi anlayabilirsiniz.

Rüzgarın oluşumu

Rüzgarın oluşmasını sağlayan temel faktör sıcaklıktır. Sıcaklık değerlerinin iki bölge arasında farklı olmasından dolayı yüksek basınç ve alçak basınç alanları oluşmaktadır. Oluşan bu basınç alanları sayesinde yüksek basınç alanında bulunan soğuk hava alçak basınç alanında bulunan sıcak havaya doğru yatay veya dikey doğrultuda hareket eder ve bu sayede rüzgarlar oluşur.

Rüzgarın hızını etkileyen faktörler nelerdir?

  • Sıcaklık farkı arttıkça rüzgarın hızı artmaktadır. (Bunun sebebi yüksek ve alçak basınç alanları arasındaki farkın artmasıdır.)
  • Yer şekillerinin yapısı rüzgarın hızını azaltmaktadır. (Bunun sebebi rüzgarın engebeli arazilerde gücünü kaybetmesidir.)
  • Basınç alanları arasındaki mesafe azaldıkça rüzgar hızı artmaktadır. (Bunun sebebi ise basınç alanlarının arasındaki eğimin artmasıdır. Bu sayede rüzgar hızlı esmektedir.)
  • Dünya’nın günlük hareketinden dolayı rüzgarın hızı azalmatadır. (Bunun sebebi ise rüzgarların yönlerinde sapmalar meydana gelmesidir ve güçlerinin bir kısmını kaybetmesidir.)

Ek Bilgi

Rüzgar yüksek basınçtan alçak basınca doğru estiği için rüzgarlar sıcak bölgelere soğuk hava getirirler. Yani rüzgar meydana geldiğinde üşümemizin sebebi budur.

Ayrıca yüksek basınç bulunan bir bölgede yağmur yağma ihtimali azdır. Bunun sebebi ise ısınan havanın içindeki su buharlarının alçak basınçta yükselerek bulutları oluşturmasıdır.

Rüzgarda yüklü miktarda enerji bulunmaktadır. Bu yüzden bu enerji elektrik üretiminde kullanılmaktadır.

Anemometre

Rüzgarın hızını ve yönünü ölçen alete anemometre denir

Bu bağlantıya tıklayarak bu kategorideki diğer yazılarımıza ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir