Küresel ısınmanın yol açtığı felaketler

Günümüz dünyasının en büyük sorunlarından olan küresel ısınma gün geçtikçe etksini arttırmaya devam ediyor. Bunu gözler önüne seren 5 tane üzücü fotoğrafı sizlerle paylaştık.

1. Kutup ayılarının yaşam alanları tehlikeye giriyor

Küresel ısınmanın artması sonucunda kutuplardaki buzullar erimeye başladı ve kutup ayılarının yaşam alanları tehlike altına girdi. Yukarıdaki görsel her şeyi açıklar nitelikte.

2. Büyük buz kütleleri kopuyor

Küresel ısınmanın artmasının sonucunda her gün büyük kütleli buz parçaları kopmakta ve bunların erimesi sonucunda ise su seviyesinde artış meydana gelmektedir. Ayrıca bu artışın çok fazla olması kıyı bölgelerindeki yerleşim yerlerini gelecekte etkileyebilir.

3. Toprak dokusu kuruyor

Küresel ısınma sadece buzulların erimesine sebep olmuyor. İklim değişikliğini de tetikliyor ve kuraklık sorununu tetikleyerek yukarıda gördüğünüz görseldeki gibi toprak dokularının kurumasına sebep oluyor.

4. İklim değişiyor

Küresel ısınmanın yol açtığı diğer felaket ise iklim değişikliğidir. İklim değişikliği doğal dengeyi olumsuz yönde çok kötü etkilemektedir. Buna kar yağışlarındaki azalma örnek verilebilir.

5. Dünyanın ortalama sıcaklığı artıyor

Küresel ısınma ayrıca dünyanın ortalama sıcaklığını da arttırmaktadır. Son dönemlerde dünyanın ortalama sıcaklığı 1℃ arttı. Kulağa az geliyor olabilir fakat sıcaklıktaki bu artış dünyadaki ekosistemi çok kötü etkilemektedir.

Bu bağlantıya tıklayarak bu kategorideki diğer yazılarımıza ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir