Dalga nedir ve nasıl oluşur?

Çeşitli faktörlerden dolayı su taneciklerinin aşağı yukarı şeklinde salınım hareketi yapmasına dalga denir. Peki dalgalar nasıl oluşur? Aslında dalgaların oluşması birçok sebepten kaynaklanabilir fakat bu sebeplerin başında rüzgar ve deprem gelmektedir. Rüzgarlar su yüzeyinde dalgalanma meydana getirmektedir ve rüzgarın şiddeti arttıkça aynı oranda dalgalanmanın da şiddeti artmaktadır ve bu sayede dalgalar oluşmaktadır. Deniz veya okyanus tabanında meydana gelen depremler açığa çıkardıkları enerjiden dolayı büyük dalgaları yani tsunamileri oluşturmaktadır. Bu dalgalar o kadar şiddetlidirki hızları 800 km/h‘yi bulabilir. Ayrıca tsunamiler uzun sürmektedir. Kıyıya ulaşan tsunamiler ise büyük çapta kıyı bölgelerine zarar vermektedir. Aşağıdaki görselden de bunu anlayabilirsiniz.

2011 Japonya

2011 yılında Japonya’da meydana gelen 9 büyüklüğündeki ve 6 dakika süren deprem sonucunda büyük çapta tsunami meydana geldi. Japon hükümetine göre dalga boyu bazı yerlerde 37 metreye kadar ulaştı. Ayrıca tsunaminin hızı bazı yerlerde 500 km/h‘ye kadar ulaştı.

Ek Bilgi: Teknolojinin gelişmesiyle birlikte dalgalarda bulunan yüklü miktardaki enerji, çeşitli sistemlerle elektrik enerjisine çevrilebiliyor. Bu elektrik enerjisini Japonya gibi okyanus veya denize kıyısı olan devletler üretiyor.

Bu bağlantıya tıklayarak bu kategorideki diğer yazılarımıza ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir