Hidroelektrik santralleri nasıl çalışır?

Hidroelektrik santraller akarsuların üzerine kurulan ve elektrik üretimini sağlayan yenilenebilir enerji kaynakladır. Peki hidroelektrik santralleri nasıl çalışır?

Hidroelektrik santrallerde suyun potansiyel enerjisinden yararlanılarak elektrik enerjisi üretiliyor. Suyun yüksekliği arttıkça sudaki potansiyel (durgun) enerji miktarı artıyor ve su tam kapasiteye ulaşınca ise su serbest bırakılıyor ve su aşağı doğru hızlanarak inmeye başlıyor ve bu sırada potansiyel (durgun) enerji kinetik (hareket) enerjisine dönüşmeye başlıyor ve en sonda ise su yüksek bir hızda türbinleri döndürüyor. Türbinlerin dönmesi sonucunda ise elektrik enerjisi üretiliyor.

Enerji dönüşümü

Bu elektrik enerjisinin üretimini aşağıdaki resimdeki gibi düşünebiliriz.

Hidroelektrik santralleri su kapasitelerinin fazla olması için genellikle yükseğe kurulmaktadırlar. Aşağıdaki görselden de buna bakabilirsiniz.

Hoover barajı

Hidroelektrik santralleri akarsular üzerine kuruldukları için yıllar sonra verimlilikleri düşmeye başlıyor. Bunun sebebi ise akarsularının yıllar içinde getirmiş olduğu tortulardır, bu tortular baraj yüzünden gidememekte ve akarsu tabanında birikerek tabanın yükselmesine sebep olmaktadır. Bunun sonucunda su kapasitesi gittikçe düşen hidroelektrik santralleri verimsizleşmeye başlıyor. Fakat bu verimsizleşme genelikle hidroelektrik santrallerin kurulmasından 30-40 yıl sonra başlıyor. Yani kurulduğu günden 40 yıl sonraki hidroelektrik santralinin verimliliği ilk kurulduğunkinden çok daha az.

Kavramlar:

Potansiyel (Durgun) Enerji: Yüksekliğe bağlı olan enerji çeşididir.

Kinetik (Hareket) Enerji: Hıza bağlı enerji çeşididir.

Bu bağlantıya tıklayarak bu kategorideki diğer yazılarımıza gidebilirsiniz.

Hidroelektrik santralleri nasıl çalışır?” için 2 yorum

 • 20 Nisan 2020 tarihinde, saat 02:00
  Permalink

  Bu güzel paylaşım için teşekkürler. Hidroelektrik santralleri nasıl çalışır başlıklı yazınız ilgi çekici.
  Başarılı paylaşımlarınızın devamını dilerim.

  Yanıtla
  • 20 Nisan 2020 tarihinde, saat 08:01
   Permalink

   İlgi ve alakanızdan dolayı teşekkür ederiz.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir