Güneş Sistemi ve gezegenler

Bu yazımızda Güneş Sistemi’ndeki gezegenleri özellikleriyle birlikte sizinle paylaştık.

Güneş sistemi nedir?

Merkezde Güneş adı verilen yıldızın bulunduğu ve çevresinde 8 gezegenin döndüğü, çeşitli gök cisimlerinin bulunduğu sisteme Güneş Sistemi denir. Bu gezegenlerin hepsi güneşten kopmuş ve zamanla küre şeklini alarak kendi yörüngelerine oturmuşlardır ve her biri belli hızlarla Güneş’in etrafında dolanmaktadır. Aşağıdaki görselden de buna bakabilirsiniz.

Güneş Sistemi’ndeki gezegenlerin yörüngeleri

1. Merkür

Merkür

Merkür Güneş’e en yakın gezegen olmakla birlikte Güneş etrafındaki dönüşünü en hızlı tamamlayan (88 gün) ve en küçük olan gezegendir. Merkür’de atmosfer olmadığından dolayı gündüz hava sıcaklığı 427oC‘ye kadar çıkabilmekte ve gece ise -173oC‘ye kadar düşebilmektedir.

2. Venüs

Venüs

Venüs Güneş’e en yakın 2. gezegen olmakla birlikte Güneş Sistemi’ndeki en sıcak gezegendir. Ayrıca Venüs Güneş etrafındaki bir tam turunu 224,7 günde tamamlamaktadır. Buna ek olarak Venüs’ün yıllık sıcaklık ortalaması 447oC‘dir.

3. Dünya

Dünya

Dünya Güneş’e en yakın 3. gezegen olmakla birlikte Güneş Sistemi’ndeki yaşam koşullarının en uygun olduğu gezegendir. Ayrıca Dünya Güneş etrafındaki bir tam turunu 365 gün 5 saat 48 dakikada tamamlamaktadır. Buna ek olarak Dünya’nın yıllık sıcaklık ortalaması 14,7oC‘dir.

4. Mars

Mars

Mars Güneş’e en yakın 4. gezegen olmakla birlikte atmosferindeki demir oksitten dolayı kızıl renkte görünmektedir. Ayrıca Mars Güneş etrafındaki bir tam turunu 687 günde tamamlamaktadır. Buna ek olarak Mars’ın yıllık sıcaklık ortalaması -63oC‘dir.

5. Jüpiter

Jüpiter

Jüpiter Güneş’e en yakın 5. gezegen olmakla birlikte Güneş Sistemi’nin en büyük gezegenidir. Ayrıca Jüpiter Güneş etrafındaki bir tam turunu 12 yılda tamamlamaktadır. Buna ek olarak Jüpiter’in yıllık sıcaklık ortalaması -147oC‘dir.

6. Satürn

Satürn

Satürn Güneş’e en yakın 6. gezegen olmakla birlikte Güneş Sistemi’nin en büyük 2. gezegenidir. Ayrıca Satürn Güneş etrafındaki bir tam turunu 29,5 yılda tamamlamaktadır. Buna ek olarak Satürn’ün yıllık sıcaklık ortalaması -178oC‘dir.

7. Uranüs

Uranüs

Uranüs Güneş’e en yakın 7. gezegen olmakla birlikte Güneş Sistemi’nin en büyük 3. gezegenidir. Ayrıca Uranüs Güneş etrafındaki bir tam turunu 84 yılda tamamlamaktadır. Buna ek olarak Uranüs’ün yıllık sıcaklık ortalaması -224oC‘dir.

8. Neptün

Neptün

Neptün Güneş’e en yakın 8. gezegen olmakla birlikte Güneş Sistemi’nin en uzak (Plüton gezegenlikten çıkarıldıktan sonra geçerli olmuştur) gezegenidir. Ayrıca Neptün Güneş etrafındaki bir tam turunu 165 yılda tamamlamaktadır. Buna ek olarak Neptün’ün yıllık sıcaklık ortalaması -214oC‘dir.

9. Plüton (Artık gezegen değil)

Plüton

Plüton Güneş’e en uzak gezegen ve en küçük gezegen idi. Bu yüzden “Cüce Gezegen” diye adlandırılmıştı. Ayrıca Plüton Güneş etrafındaki bir tam turunu 248 yılda tamamlamaktadır. Buna ek olarak Plüton’un yıllık sıcaklık ortalaması -229oC‘dir.

Uyarı: Plüton 2006 yılında gezegenlikten çıkarılmıştır. Fakat bazı bilim adamları buna itiraz etmektedir.

Bu bağlantıya tıklayarak bu kategorideki diğer yazılarımıza gidebilirsiniz.

Güneş Sistemi ve gezegenler” için 12 yorum

 • 22 Nisan 2020 tarihinde, saat 23:43
  Permalink

  Çok güzel, yararlı bir yazı olmuş.

  Yanıtla
  • 23 Nisan 2020 tarihinde, saat 07:18
   Permalink

   Yararlı olması bizim için çok güzel, teşekkür ederiz.

   Yanıtla
 • 22 Nisan 2020 tarihinde, saat 23:46
  Permalink

  Görseller ve yazılar çok kaliteli içerik harika olmuş.

  Yanıtla
  • 23 Nisan 2020 tarihinde, saat 07:19
   Permalink

   Beğendiğinize çok sevindik, teşekkür ederiz.

   Yanıtla
 • 22 Nisan 2020 tarihinde, saat 23:47
  Permalink

  Her şey çok net.

  Yanıtla
 • 30 Nisan 2020 tarihinde, saat 22:36
  Permalink

  Tek kelimeyle Harika 👍🙏

  Yanıtla
  • 6 Mayıs 2020 tarihinde, saat 12:57
   Permalink

   Beğendiğinize çok sevindik, teşekkür ederiz.

   Yanıtla
 • 6 Mayıs 2020 tarihinde, saat 13:25
  Permalink

  Gayet açıklayıcı bir yazı olmuş.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir