Ay olmasaydı ne olurdu?

Dünya’nın uydusu olan Ay olmasaydı ne olurdu, merak ediyor musunuz? Bunun cevabını öğrenmeden önce Ay’ın oluşumuna kısaca deyinelim.

Bundan milyarlarca yıl önce Dünya’ya çarpan Theia gezegeni Dünya’dan büyük kütleli parçaların kopmasına yol açmıştır ve uzun yıllar boyunca bu büyük kütleli gök cisimleri kütle çekim kuvveti etkisiyle Dünya çevresinde bir araya gelerek Ay’ı oluşturmuştur.

(Aşağıdaki fotoğraf temsili olup iki gezegen normalde kafa kafaya çarpışmamıştır. Aksi taktirde çarpışma sonucunda büyük denli bir enerji açığa çıkardı ve her iki gezegeni de bir yana savururdu.)

Dünya’ya çarpan gezegen (Temsili)

Ay ile Dünya arasında da gerçekleşen kütle çekim kuvveti sonucunda Ay Dünya’nın çevresinde belli bir yörüngeye oturdu ve bu sayede Dünya’nın uydusu haline geldi. Ay ile Dünya arasında yaşanan bu çekim kuvveti sayesinde Dünya’nın kendi etrafındaki dönüş süresi (bir gün) 6 saatten günümüze gelene kadar 24 saate çıktı. Yaşanan bu gelişmeler insanların kafasına “Ay olmasaydı ne olurdu?” sorusunu getirdi. Şimdi gelelim sorumuzun yanıtına. Eğer Ay olmasaydı şu an da Dünya daha hızlı dönüyor ve bir gün daha kısa olmuş olurdu ve bu hızlı dönüşünden dolayı yaşanan hava hareketleri ciddi derecede şiddetlenir ve hava sıcaklıklarındaki sıcaklık farkı fazla olarak Dünya’yı yaşam koşulları için çok zor hale getirirdi. Ayrıca Ay olmasaydı Dünya’ya daha fazla gök taşı çarpardı. Bunun sebebi ise Ay’ın Dünya’ya bir nevi kalkan görevi görmesidir. Bunun dışında güneş tutulması da gerçekleşemezdi. Bunun sebebi ise güneş tutulması Ay’ın Dünya ile Güneş arasına girerek oluşmasıdır. Ayrıca Ay olmasaydı Dünya’nın eksen eğikliği yıl içinde bir çok kez değişirdi ve şu an da yaşadığımız mevsimlerin süreleri ve oluşum biçimleri yıl içinde sürekli değişirdi.

Kavramlar

Eksen Eğikliği:

Eksen eğikliği

Yörünge düzlemi ile ekvator düzlemi arasındaki açıya eksen eğikliği denir ve Dünya’nın eksen eğikliği “230 27” dir. Eksen eğikliği sonucunda aynı anda farklı yarım kürelerede farklı mevsimler oluşur. Dünya’nın eksen eğikliğinin belli bir açıda seyretmesini sağlayan faktör Dünya’nın uydusu olan Ay’dır.
Ek Bilgi

Ay ile Dünya her yıl birbirinden uzaklaşmaktadır. Bu uzaklaşma her ne kadar büyük çapta olmasada uzun yıllar boyunca devam ettiği için Dünya ile Ay arasındaki mesefa zamanla ciddi derecede artmıştır.

Güneş Sistemi’nde gezegen ve uydu indeksine bakıldığında bu oran en fazla Dünya ile Ay arasındadır.

Bu bağlantıya tıklayarak bu kategorideki diğer yazılarımıza gidebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir