Elektrik nedir?

Günlük hayatımızda elektrik kelimesini çokça kullanmaktayız, peki elektriğin ne olduğunu biliyor musunuz? Bunun cevabını öğrenmeden önce burada kullanacağımız terimleri anlamak için buraya tıklayın.

Elektronların negatif (-) kutuptan pozitif (+) kutuba geçmesiyle oluşan enerjiye elektrik enerjisi denir. Peki elektronlar bir noktadan bir noktaya neden geçer? Bunun sebebi son yörüngelerindeki elektronları vermek isteyen elementlerin (metaller) elektronlarını pek çekmemesidir. Bunun sonucunda elektronlar yarı serbest hareket ederler ve elektrik devresindeki gibi negatif (-) kutuptan pozitif (+) kutuba doğru iletken bir yol olduğu zaman pozitif (+) kutuplardaki atomlar tarafından çekilirler. Bunun sebebi ise pozitif (+) kutupta elektron almak isteyen atomların bulunmasıdır.

Artık elektriğin ne olduğunu öğrendik, peki amper, volt, watt gibi kavramları biliyor musunuz?

Amper nedir?

Birim zamanda devreden geçen elektron miktarına amper denir. Amper akım şiddetinin birimidir ve ampermetre ile ölçülür.

Volt nedir?

Elektronların hareket etmesini sağlayan güce volt denir. Başka bir deyişle pozitif (+) kutubun negatif (-) kutubun çekmesi için uyguladığı kuvvettir ve voltmetre ile ölçülür.

Watt nedir?

Birim zamanda harcanan enerjiye watt denir ve wattmetre ile ölçülür. Günlük hayatımızda ampul, ısıtıcı, saç kurutma makineleri gibi çeşitli aletlerde bu kavrama rastlamışızdır. Ampulden örnek verecek olursak 20 watt değerindeki bir ampul saniyede 20 joule elektrik enerjisi harcamaktadır.

Elektrik devresi nedir?

Elektrik devresi

Elektronların negatif (-) kutuptan pozitif (+) kutuba doğru hareket edebilmesini sağlayan ve içerisinde eleman (ampul vb.) bulunduran mekanizmaya elektrik devresi denir.

Ek bilgi:

Metaller nasıl elektriği iletir?

Aslında metallerin elektriği iletmesinin sebebi son katmanlarındaki elektronlarını pek çekmemelerinden kaynaklanmaktadır. Bu sayede diğer elektronlar metal atomlarının çekimlerinde çok fazla etkilenmemektedir ve rahat hareket etmektedir.

Bu bağlantıya tıklayarak bu kategorideki diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Elektrik nedir?” için 2 yorum

  • 27 Nisan 2020 tarihinde, saat 21:49
    Permalink

    Gerçekten elektriğin açıklamasını güzel bir şekilde açıklayıp bizlere anlatmışsınız. Ellerinize sağlık, teşekkürler.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir