Atom nedir ve günümüze kadar nasıl tanımlanmıştır?

Atom Nedir?

Modern atom teorisine göre maddenin kimyasal ve fiziksel özelliklerini bir arada bulunduran en küçük yapı taşına atom denir. Atom günümüze gelene kadar farklı tanımlanmıştır.

Atom günümüze kadar nasıl tanımlandı ve nasıl modellendi?

1. Demokritos

Maddenin bölünemeyen en küçük yapı taşı atomustur, demiştir. Her ne kadar atom hakkında ilk varsayımları yapsa da yaptığı çalışmalar bilimsel değildir. Ayrıca söylediklerini modelleyememiştir fakat atomdan bahseden ilk kişi olması çok önemlidir.

2. John Dalton

Atom nedir ve günümüze kadar nasıl tanımlanmıştır
Dalton Atom Modeli

Atomu kendisinden daha küçük parçalara ayrılamayan içi dolu berk küreye benzetmiştir. Ayrıca farklı elementlerin farklı atomlardan oluştuğunu ve bu atomların birbirine dönüşemediğini söylemiştir. Bileşiklerin ise farklı element atomlarının birleşmesiyle oluştuğunu söylemiştir. Her ne kadar söylediklerinin bir kısmı yanlış ve eksik olsada ilk kez atomla ilgili bilimsel çalışma yapan kişidir.

3. J.J Thomson

Atom nedir ve günümüze kadar nasıl tanımlanmıştır
Thomson Atom Modeli

Thomson atomun kendisinin pozitif yüklü olduğunu ve içinde negatif yükler bulunduğunu söylemiştir. Bu sayede ilk kez pozitif (proton) ve negatif (elektron) parçacıklardan bahsedilmiştir. Atom modelini ise yapısı gereği üzümlü keke benzetmiş ve atomun çapını 10-8 santimetre olarak belirlemiştir. Ayrıca atomun kütlesinin büyük bir kısmını protonların oluşturduğunu ve elektronların kütlesinin ise protonlara göre çok daha küçük olduğunu söylemiştir.

4. Rutherford

Atom nedir ve günümüze kadar nasıl tanımlanmıştır
Rutherford Atom Modeli

Alfa ışını deneyi yaparak atomun büyük bir kısmının boşluktan oluştuğunu ve merkezinde ise çekirdeğin bulunduğunu söylemiştir. Ayrıca atomdaki proton ve elektron sayılarının birbirine eşit olduğunu söylemiştir, elektronların ise çekirdeğin etrafında bulunduğunu söylemiş fakat kanıtlayamamıştır.

5. Niels Bohr

Atom nedir ve günümüze kadar nasıl tanımlanmıştır
Bohr Atom Modeli

Elektronların çekirdeğin dışındaki yörüngelerde bulunduğunu ve her bir yörüngenin (katman) belli bir enerji düzeyine sahip olduğunu söylemiştir. Ayrıca atomlar yüksek sıcaklığa kadar ısıtıldıklarında elektronlar enerjiyi soğurarark daha yüksek enerji düzeyine geçtiğini söylemiştir.

Ek Bilgi: James Chadwick nötronların varlığını kanıtlamıştır.

Kavramlar:

Proton: Pozitif (+) yüklü atom altı parçacığıdır.

Nötron: Nötr (yüksüz) haldeki atom altı parçacığıdır.

Elektron: Negatif (-) yüklü atom altı parçacığıdır.

Yörünge (katman): Elektronların çekirdek dışında bulundukları insanlar tarafından oluşturulmuş hayali bir dairesel çizgidir.

Element: Benzer özellikteki atomlardan oluşan saf maddedir.

Bileşik: Farklı tür atomların belli oranlarda birleşerek eski özelliklerini kaybedip yeni özellikler kazanan atom grubudur.

Bu yazımızda “Atom nedir ve günümüze kadar nasıl tanımlanmıştır?” sorusunu cevapladık. Eğer bu tür yazıları seviyorsanız bu bağlantıya tıklayarak bu kategorideki diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir